Trwa ładowanie...
d4b4cht

Majówka z Marynarką Wojenną w centrum Warszawy

Torpeda do zwalczania okrętów podwodnych, sonary, pojazdy podwodne, sprzęt nurkowy, komora dekompresyjna, a także występ Orkiestry i Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej - to wszystko 4 maja na pl. Zamkowym i przy pl. Piłsudskiego
Share
Majówka z Marynarką Wojenną w centrum Warszawy
d4b4cht

Marynarze to rzadko spotykani goście w stolicy, tym bardziej warto przyjść na spotkanie z nimi, bo przygotowali dla warszawiaków ciekawe prezentacje i koncerty w całodziennym wydarzeniu „Warszawa - cała naprzód”. Narodowy Bank Polski przygotował nawet okolicznościową monetę z wizerunkiem ORP „Warszawa”.

Co będzie się działo?

Na parkingu przed budynkiem Dowództwa Garnizonu Warszawa (przy pl. Piłsudskiego) od godziny 10.00 będzie można zobaczyć pokaz sprzętu i wyposażenia Marynarki Wojennej. Marynarze zaprezentują m.in. jedną z najnowocześniejszych na świecie torped przeznaczonych do zwalczania okrętów podwodnych. Jest to torpeda MU-90, w którą wyposażone są polskie fregaty rakietowe (ORP „Gen. K. Pułaski” i ORP „Gen. T. Kościuszko”) oraz śmigłowce Marynarki Wojennej.

d4b4cht

Przygotowany będzie także pokaz sprzętu nurkowego, w tym unikatowe, amagnetyczne aparaty nurków-minerów MW i wykrywacze metali, które służą do lokalizacji niebezpiecznych, podwodnych obiektów. Będzie można zobaczyć pojazd podwodny, sonar i sondę, którymi specjaliści hydrografii badają morskie akweny i wraki na dnie Bałtyku. Wyjątkową atrakcją będzie mobilna komora dekompresyjna, z której korzystają nurkowie MW.

Kulminacyjnym momentem majówki z Marynarką Wojenną będzie uroczystość prezentacji nowej, okolicznościowej monety NBP – dwuzłotówki z wizerunkiem niszczyciela rakietowego ORP „Warszawa” z lat 1988 – 2003. Prezentacja nowej monety odbędzie się o godzinie 17.00 przed Dowództwem Garnizonu Warszawa. W historii polskich sił morskich, pod biało-czerwoną banderą, służyły bowiem trzy okręty ORP „Warszawa”. Pierwszy z nich był tzw. monitorem rzecznym (1920 – 1939). Dwa kolejne okręty, noszące nazwę miasta stołecznego, były niszczycielami, które służyły w polskiej flocie odpowiednio: w latach 1970 – 1986 i 1988 – 2003. Bezpośrednio przy budynku DGW Narodowy Bank Polski przygotuje specjalne stoisko, w którym będzie można wymienić pieniądze na okolicznościowe dwuzłotówki. Stoisko będzie czynne w godzinach 10.00 – 18.00 lub do wyczerpania zapasu monet.

O godz. 17.50 przy pl. Piłsudskiego odbędzie się koncert i pokaz musztry Orkiestry i Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej.

Z kolei na pl. Zamkowym, o godz. 13.00 rozpocznie siękoncert i pokaz musztry Orkiestry i Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej. Orkiestra zagra utwory marynistyczne i szlagiery muzyki popularnej. Kompania Reprezentacyjna MW zaprezentuje pokaz musztry paradnej nawiązujący do ceremoniału morskiego.

d4b4cht

Podziel się opinią

Share
d4b4cht
d4b4cht