Trwa ładowanie...
protest
30-08-2017 13:15

Manifestacja ONR. "STOP CETA! Warszawa przeciw korporacjom!" [GALERIA]

Manifestacja ONR. "STOP CETA! Warszawa przeciw korporacjom!" [GALERIA]
d31gsju
d31gsju

Brygada Mazowiecka Obozu Narodowo-Radykalnego zorganizowała pikietę: "STOP CETA! Warszawa przeciw korporacjom!". Organizatorzy zaprosili do wzięcia udziału w proteście wszystkich przeciwników niekorzystnych dla Polski umów handlowych.

"Musimy stanąć w obronie interesów polskich rolników i przedsiębiorców, a także zdrowia Polaków!" - takie głosy padały jeszcze przed rozpoczęciem pikiety. Manifestanci zebrali się po godzinie 12. pod budynkiem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, przy ulicy Jasnej 14/16.

Co to jest CETA?

CETA (Comprehensive Economic and Trade Agreement) to umowa znosząca ograniczenia w handlu między 28 państwami Unii Europejskiej a Kanadą. CETA znosi cła na prawie wszystkie towary i usługi, likwiduje bariery w handlu takie jak, m.in. normy techniczne i sanitarne oraz ograniczenia ilościowe w eksportowaniu różnych produktów. Zgodnie z umową zostanie zliberalizowany handel usługami.

CETA była negocjowana od 2009 roku i dlatego uważa się ją za pierwowzór dla innej umowy handlowej pomiędzy Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi. Komisja Europejska w imieniu wszystkich europejskich krajów negocjowała zakończyła negocjacje z kanadyjskim rządem w 2014 roku. Żeby CETA weszła w życie z początkiem 2017 roku, umowa musi zostać ratyfikowana przez Parlament Europejski i każde państwo w Unii Europejskiej.

Protest przeciw CETA. Argumenty za i przeciw

Głównym celem CETA jest pobudzenie wymiany handlowej i inwestycyjnej po obu stronach Atlantyku, a także zniesienie większości ceł i barier pozataryfowych. Dzięki temu europejscy producenci mają mieć łatwiejszy dostęp do rynku kanadyjskiego, a kanadyjscy do europejskiego. Aby to osiągnąć kanadyjski rząd i Komisja Europejska wynegocjowały ujednolicenie standardów obowiązujących w Kanadzie i Unii Europejskiej.

d31gsju

Dla uczestników protestu przeciw CETA umowa jest źródłem wielu zagrożeń. W jej wyniku na europejski rynek będzie mogła trafić tańsza żywność z Kanady produkowana przez wielkie koncerny rolnicze. Po podpisaniu umowy CETA do europejskich sklepów trafi zdecydowanie tańsza modyfikowana genetycznie żywność.

Największe obawy budzi arbitraż międzynarodowy, ponieważ po wejściu w życie umowy między Kanadą i Unią Europejską firmy będą mogły pozywać państwa i domagać się odszkodowań za zmiany w prawie, które uniemożliwiłyby im osiągnięcie spodziewanych zysków.

Jednak zwolennicy argumentują, że dzięki umowie CETA europejska gospodarka zostanie pobudzona i powstaną nowe miejsca pracy. A, po wejściu w życie umowy CETA, europejskie firmy będą mogły łatwiej sprzedawać swoje towary i usługi w Kanadzie.

Źródło: (WawaLove.pl/PAP)

d31gsju
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d31gsju