Trwa ładowanie...

Mapa powstańczej Pragi

Radny praski wykonał mapę działań oddziałów i miejsca natarć z okresu Powstania Warszawskiego na Pradze Północ

Share
Mapa powstańczej Pragi
d14hjzj

Prażanie, mimo że tylko 4 dni, bohatersko walczyli o wolność stolicy. Hołdem dla jej żołnierzy i mieszkańców jest pierwszy w Warszawie projekt, który przedstawia ogólne położenie oddziałów i miejsca natarć z okresu Powstania Warszawskiego na mapie dzisiejszej Warszawy, Pragi-Północ.

Projekt graficzny i opracowanie mapy wykonał Kamil Ciepieńko, radny Praskiej Wspólnoty Samorządowej z Pragi Północ, na podstawie danych wywiadu obwodu Praga zawartych w publikacjach: 6. Obwód Armii Krajowej Praga – Henryk Sztandau oraz Praga – Warszawskie Termopile 1944 – Lesław M. Bartelski.

Mapa(na zdjęciu poniżej)* na specjalnej tablicy pojawi się 30 lipca (wtorek) w miejscu Powstańczego Zrywu przy ul. Brzeskiej 24*, gdzie będzie wisiała przez kilkanaście następnych dni. W tym miejscu o godz. 11 będzie również miała miejsce uroczystość poświęcona pamięci Praskich Powstańców organizowana przez przez Związek Powstańców Warszawskich Środowisko Żołnierzy 6-XXVI Obwodu AK.

d14hjzj

1 sierpnia o godz. 17 do walki o Pragę ruszyło ponad 6 tys. Powstańców. Mieli zaledwie 300 karabinów i 600 granatów. Prawobrzeżna Warszawa była w tym czasie zapleczem frontu, dlatego też Niemcy zlokalizowali na jej terenie ogromne siły w tym czołgi, które stacjonowały m.in. w okolicach ulic Targowa, Ząbkowska i 11-listopada. Praga nie była też tak gęsto zabudowana jak lewy brzeg Wisły, dlatego skuteczne ataki Powstańców były bardzo trudne.

Faktem jest jednak, że w pierwszych dniach sierpnia 1944 roku, na ulicach Pragi i w jej zaułkach ginęli ludzie, tak jak na Starym Mieście, Mokotowie czy Żoliborzu. Bez roztrząsania historii, należy im się pamięć i szacunek.

Mapę można otrzymać bezpłatnie, jeśli napisze się w tej sprawie do radnego na adres radny@kamilciepienko.pl

d14hjzj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14hjzj
d14hjzj