Trwa ładowanie...
d3dza1t

Maria Czubaszek nie żyje

Najbardziej znana była z tekstów satyrycznych prezentowanych w radiowej Trójce.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Maria Czubaszek nie żyje
d3dza1t

Zmarła Maria Czubaszek, polska pisarka i satyryk, autorka tekstów piosenek, scenarzystka, felietonistka, dziennikarka. Miała 76 lat.

Maria Czubaszek urodziła się w Warszawie 9 sierpnia 1939 r. Studiowała dziennikarstwo i filologię angielską na Uniwersytecie Warszawskim, ale nie ukończyła żadnego z tych kierunków. W 1960 r. rozpoczęła pracę w Programie I Polskiego Radia. W 1966 r. związała się z Programem III Polskiego Radia.

"Serwus jestem nerwus"

d3dza1t

Najbardziej znana była z tekstów satyrycznych prezentowanych w radiowej Trójce. Słuchowiska te emitowane były w programie "Ilustrowany Tygodnik Rozrywkowy". Pojawiała się także w programach "Ilustrowany Magazyn Autorów" oraz "Powtórka z rozrywki". Autorka słuchowisk "Dym z papierosa", "Małgorzaty jego życia", "Dzień dobry, jestem z Kobry" oraz "Serwus, jestem nerwus". Jej radiowe audycje satyryczne wykonywali Irena Kwiatkowska, Bohdan Łazuka, Wojciech Pokora i Jerzy Dobrowolski. Autorka kultowych słuchowisk "Cały Kaczor, cały on!" i "Kaziu, jak masz na imię?"

Była także autorką licznych tekstów piosenek. Pisała do muzyki m.in. Andrzeja Dąbrowskiego, Janusza Komana, Henryka Majewskiego, Jacka Malinowskiego, Jerzego Miliana, Zbigniewa Namysłowskiego, Ryszarda Poznakowskiego, Jana Ptaszyna Wróblewskiego.

Piosenki z jej tekstami można usłyszeć w wykonaniu takich artystów, jak np. Alibabki, Ewa Bem, Katarzyna Cerekwicka, Andrzej Dąbrowski, Renata Kretówna, Ewa Kuklińska, Grażyna Łobaszewska, Grzegorz Markowski, Krystyna Prońko, Ryszard Rynkowski, Trubadurzy, Vox.

Napisała dialogi do takich filmów jak "Filip z konopi" i "Murmurando". Współtworzyła też scenariusze do seriali: "Psie serce", "Na Wspólnej" oraz "Brzydula". Występowała także w improwizowanym serialu "Spadkobiercy" jako babcia Maggie Mekintosz Owens.

d3dza1t

Przeczytaj też: "Chrystus królem Polski". Ks. Natanek *poprowadził marsz ulicami stolicy*

d3dza1t

Podziel się opinią

Share
d3dza1t
d3dza1t