Trwa ładowanie...

Marsz, przemówienia i msze. Program obchodów 6. rocznicy katastrofy smoleńskiej

Mieszkańcy Warszawy muszą się liczyć z licznymi utrudnieniami

Marsz, przemówienia i msze. Program obchodów 6. rocznicy katastrofy smoleńskiej
d19twqx
d19twqx

Przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego przed Pałacem Prezydenckim, "Marsz Pamięci", odsłonięcie pamiątkowej tablicy, msze i koncerty - takie są m.in. plany PiS na 10 kwietnia. Organizatorzy szóstej rocznicy katastrofy smoleńskiej zapowiedzieli też udział stu tysięcy osób w uroczystościach

Choć uroczystości związane z rocznica katastrofy będą odbywać się w całej Polsce, główne obchody przewidziano w stolicy. Ich scenariusz jest podobny do tego z lat poprzednich, ale zawiera też kilka nowych elementów. Niedzielne obchody rozpoczną się o godz. 7.30, kiedy marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski złożą kwiaty przed tablicami upamiętniającymi tragicznie zmarłych tego dnia posłów i senatorów oraz marszałka Sejmu III kadencji Macieja Płażyńskiego.

Ok. godz. 8.00. prezydent Andrzej Duda weźmie udział w modlitwie w krypcie na Wawelu i złoży kwiaty przed grobem śp. pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich. Następnie w Warszawie o godz. 13.10. prezydent złoży wieniec przed pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. O godz. 14.25. prezydent Duda w Świątyni Opatrzności Bożej złoży kwiaty m.in. na grobie ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego.

Premier Beata Szydło od godz. 10.00. do 12.45. będzie odwiedzać groby ofiar katastrofy m.in. na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Następnie o godz. 14.10. szefowa rządu weźmie udział w uroczystości odsłonięcia tablicy na gmachu Ministerstwa Rozwoju przy Pl. Trzech Krzyży, która upamiętniać będzie minister rozwoju regionalnego Grażynę Gęsicką.

d19twqx

W niedzielę 10 kwietnia delegacja władz państwowych udaje się także do Smoleńska i Katynia na uroczystości związane z rocznicą zbrodni katyńskiej. Przewodniczyć jej będzie pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw dialogu międzynarodowego Anna Maria Anders.

Własne obchody 6. rocznicy katastrofy smoleńskiej organizuje PiS. Wezmą w nich udział zarówno premier Szydło, jak i prezydent Duda.

Tradycyjnie rozpoczną się one o godz. 8. mszą św. w intencji ofiar w kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu. O godz. 8.41 przed Pałacem Prezydenckim zaplanowano apel pamięci. Przywołane zostaną nazwiska wszystkich, którzy zginęli w katastrofie. Przedstawiciele PiS złożą wieniec przed Pałacem. Na mszy, a także w trakcie apelu pamięci, będzie obecna premier Szydło.

Następnie politycy PiS złożą w Warszawie kwiaty na grobach ofiar katastrofy m.in. na Cmentarzu Powązkowskim i Cmentarzu Bródnowskim. Przez cały dzień na scenie w pobliżu Pałacu Prezydenckiego będą wyświetlane filmy poświęcone
katastrofie, zaplanowany jest także m.in. koncert.

d19twqx

Na godz. 16.50 przed Pałacem Prezydenckim zaplanowane jest wystąpienie prezydenta Dudy, który współpracował z prezydentem Lechem Kaczyńskim jako minister w jego kancelarii. Bezpośrednio po tym wystąpieniu nastąpi odsłonięcie na Pałacu Prezydenckim tablicy poświęconej Lechowi Kaczyńskiemu. W tej części obchodów weźmie też udział premier Szydło.

O godz. 19. odbędzie się msza św. w intencji ofiar katastrofy w archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Wcześniej odbędzie się koncert Chóru Archikatedry Warszawskiej. We mszy koncelebrowanej przez ks. Kard. Kazimierza Nycza weźmie udział prezydent Andrzej Duda z małżonką, a także premier Szydło. Po mszy sprzed katedry wyruszy marsz pamięci przed Pałac Prezydencki. Na marszu jest także zapowiadana obecność premier Szydło.

Całość obchodów zakończy o 21.00 kolejny Apel Pamięci i wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

d19twqx

Przed pomnikiem Ofiar Katastrofy Lotniczej Pod Smoleńskiem na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach zaplanowano także uroczystości organizowane przez władze Warszawy. Podczas uroczystości, która rozpocznie się o godz. 8.20. wspólną modlitwę poprowadzą biskup polowy WP bp Józef Guzdek, prawosławny ordynariusz WP bp Jerzy Pańkowski oraz ks. kapelan major Tadeusz Jelinek przedstawiciel Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego; następnie zostaną złożone wieńce.

Groby ofiar katastrofy smoleńskiej planują w niedzielę odwiedzać także politycy PO, PSL i SLD.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęli wszyscy pasażerowie - 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

d19twqx

Mieszkańców Warszawy czekają liczne utrudnienia w rejonie zgromadzeń, szczególnie na Krakowskim Przedmieściu, gdzie uroczystości będą trwały od rana, aż do późnego wieczora.

d19twqx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19twqx