Trwa ładowanie...

Marsze na 100-lecie odzyskania niepodległości. Zobacz trasy [MAPY]

11 listopada Polacy świętują 100-lecie odzyskania niepodległości. Z tej okazji w miastach organizowane są uroczyste przemarsze i parady. Oprócz tych pod patronatem władz państwowych i samorządowych, nie zabraknie też wydarzeń nacechowanych ideologicznie. Sprawdzamy, gdzie może dojść do konfrontacji.

Marsze na 100-lecie odzyskania niepodległości. Zobacz trasy [MAPY]Źródło: google maps, fot: Bartosz Krzyżaniak
d4d60c1
d4d60c1

Warszawa - wspólny marsz i kontrmanifestacje

Ogromne zainteresowanie opinii publicznej niewątpliwie wzbudzała kwestia zakazania przez Hannę Gronkiewicz-Waltz stołecznego Marszu Niepodległości. Organizatorzy odwołali się jednak do sądu, który uchylił ten wyrok. Władze miejskie złożyły zażalenie na tę decyzję. Nie czekając na rozstrzygnięcie batalii sądowej prezydent i premier zdecydowali o połączeniu dwóch uroczystości. Miało to uniknąć ryzyka, że manifestacje będą odbywać się na tej samej trasie. Wspólny marsz wystartuje o godz. 15:00.

W Warszawie, pomimo zamieszania związanego z marszem, ruchy antyfaszystowskie nie zmieniły planów i będą protestować przeciwko nacjonalizmowi. Pierwsza z takich demonstracji, "Za Wolność Waszą i Naszą", odbędzie się o 14:00 na pl. Unii Lubelskiej i potrwa aż do późnego wieczora. Pochód antify ulicami miasta zakończy się na pl. Trzech Krzyży.

"Konstytucja Na 100 - Nacjonalizm Stop" to druga kontrmanifestacja tego dnia w stolicy. Jej organizatorami są KOD Mazowsze, Obywatele RP oraz Ogólnopolski Strajk Kobiet. Przeciwnicy "ksenofobicznej wizji Polski" zbierają się o 14:00 przy skwerze Stanisława Wisłockiego, tuż przy planowanej trasie marszu narodowców i prezydenta RP.

Wrocław - Marsz Polski Niepodległej

google maps
Źródło: google maps

Stolica Dolnego Śląska również musi uporać się w Dniu Niepodległości z problemem kilku odbywających się blisko siebie demonstracji. Uczestnicy akcji "Wypstrykaj faszyzm!", zorganizowanej m.in. przez wrocławski ruch Strajk Kobiet i Obywateli RP, będą starali się utrudnić przebieg Marszu Polski Niepodległej, na który gorąco zapraszają Jacek Międlar, były ksiądz o antysemickich poglądach, oraz Piotr Rybak, prawomocnie skazany za spalenie kukły Żyda.

d4d60c1

Pochód środowisk narodowych wyrusza sprzed Dworca Głównego PKP o 17:00. Co prawda we wtorek został zakazany przez prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza, jednak sąd tę decyzję uchylił. Marsz przejdzie ulicami miasta pod hasłem "Życie i śmierć dla Narodu". Zakończy się około godz. 20:00 na Rynku Głównym. Kontrmanifestacje zaplanowano również o 17:00, w okolicy skrzyżowania ul. Kazimierza Wielkiego i Świdnickiej.

Poznań - Korowód Św. Marcina

google maps
Źródło: google maps

W mieście trykających się koziołków dzień 11 listopada obchodzony jest wspólnie z imieninami patrona najpopularniejszej ulicy Poznania. Barwny korowód Św. Marcina rusza o 13:30 z terenu Międzynarodowych Targów Poznańskich i przechodzi ulicą Bukowską przez Rondo Kaponiera do sceny usytuowanej na Placu Mickiewicza.

Wezmą w nim udział animatorzy, artyści uliczni, muzycy, rekonstruktorzy oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych, szkół i grup nieformalnych. W korowodzie będzie można spotkać zespół Koło Jana oraz reprezentację poznańskich dzielnic: Starego Miasta, Łazarza i Jeżyc. Około godz. 14:00 na pl. A. Mickiewicza nastąpi przekazanie kluczy do miasta z udziałem prezydenta miasta.

Łódź - Parada Niepodległości

google maps
Źródło: google maps

O godz. 14:00 w Dzień Niepodległości rozpoczyna się wielka parada mieszkańców Łodzi. Ulicą Piotrkowską przejdą przedstawiciele władz miasta, członkowie grup rekonstrukcji historycznych oraz zaproszeni goście. Uczestnicy prowadzeni przez harcerzy trzymających 123-metrową biało-czerwoną flagę wyruszą z pasażu Schillera.

d4d60c1

Czoło parady ma dotrzeć na rynek Manufaktury o godz. 15:00. Na miejscu czekał będzie marszałek Józef Piłsudski oraz reprezentanci władz samorządowych. Imprezę zwieńczy wspólne odśpiewanie "Mazurka Dąbrowskiego".

Gdańsk - XVI Parada Niepodległości

google maps
Źródło: google maps

Po raz szesnasty Gdańsk będzie świętował odzyskanie niepodległości w radosnej paradzie. Start o godz. 8:30. Godzinę później z ulicy Podwale Staromiejskie wyruszą uczestnicy marszu. Tłum przejdzie ul. Podmłyńską, Wielkie Młyny, Rajską, Jana Heweliusza, Korzenną, aż do Kowalskiej pod pomnik Króla Jana III. Na Targu Drzewnym zostanie odśpiewany hymn narodowy.

d4d60c1

Następnie parada przejdzie Targiem Węglowym, mijając Złotą Bramę do ulicy Długiej, aż do Długiego Targu. Tam, punktualnie o 11:30, wszyscy zebrani zostaną uwiecznieni na Historycznym Zdjęciu Gdańszczan w 100-lecie Niepodległości. Kopia tej fotografii zasili zbiory Muzeum Gdańska.

Masz dobry pomysł na uczczenie 100-lecia? Wiesz o ciekawej akcji jubileuszowej w Twojej okolicy? Czekamy na Wasze wiadomości i zdjęcia przez Facebooka na wawalove@grupawp.pl lub dziejesie.wp.pl

Zobacz wideo: Robert Winnicki zdradza, ile kosztuje Marsz Niepodległości

d4d60c1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4d60c1