Trwa ładowanie...

"Masoneria. Pro publico bono" - wystawa w Muzeum Narodowym

Zobaczymy blisko 500 dzieł prezentowanych w ośmiu muzealnych salach zaaranżowanych na wzór drogi wtajemniczenia do loży masońskiej

Share
"Masoneria. Pro publico bono" - wystawa w Muzeum Narodowym
d2r0uig

W Muzeum Narodowym od 11 września będzie można zobaczyć wystawę poświęconą masonerii, jednemu z ważniejszych, a nieczęsto przywoływanych składników kultury polskiej i powszechnej, począwszy od XVIII wieku do dnia dzisiejszego. Niezwykła ekspozycja pokaże kształtowaną przez masonerię na przestrzeni wieków wizję świata: polityki, sztuki, społeczeństwa.

Blisko 500 dzieł prezentowanych w ośmiu muzealnych salach – zaaranżowanych na wzór drogi wtajemniczenia do loży – zilustruje nie tylko historię i dorobek rodzimej masonerii, nazywanej też wolnomularstwem, lecz także reprezentowane przez nią uniwersalne wartości: wolność, braterstwo, solidarność, tolerancję oraz ideę samodoskonalenia jednostki i całych grup społecznych. Widz traktowany jest najpierw jako poszukujący, następnie jako tzw. postulant, wreszcie wtajemniczony - adept "sztuki królewskiej". Proces wtajemniczenia przebiega etapami (w kolejnych salach ekspozycyjnych): poszukiwania drogi do loży i społeczności wolnomularskiej (Sala Zagubionych Kroków), inicjacji, czyli przejścia przez cztery symboliczne Żywioły (rozgrywający się pomiędzy Izbą Rozmyślań a Świątynią), uczestnictwa w loży (w salach: Loża Biesiadna, Biała Loża, Loża Kobieca), publicznej działalności na rzecz najbliższego otoczenia, narodu i państwa (dwie sale nazwane Pro publico bono). Wędrówkę po wystawie i zarazem symboliczną podróż
przez świat masonerii kończy rytuał pogrzebowy (Loża Żałobna).

d2r0uig

Na zwiedzających czekają zaskakujące rozwiązania scenograficzne, multimedialne prezentacje, a także bogaty program wydarzeń towarzyszących.

Pierwszą w Polsce tak wszechstronnie ujętą wystawę poświęconą temu tematowi będzie można oglądać do 11 stycznia 2015 roku.

d2r0uig

Podziel się opinią

Share
d2r0uig
d2r0uig