Trwa ładowanie...
d170a5h

Masz stary piec? Możesz otrzymać od miasta nawet 20 tys. zł

Nowa uchwała jest częścią miejskiego programu walki z zanieczyszczonym powietrzem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Masz stary piec? Możesz otrzymać od miasta nawet 20 tys. zł
d170a5h

Nawet dwadzieścia tysięcy złotych może otrzymać ten, kto zdecyduje się na wymianę pieca na nowy lub na dołączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej. Od dziś warszawscy urzędnicy przyjmują wnioski o dofinansowanie likwidacji starej instalacji. Wsparcie ma wynieść maksymalnie 3/4 kosztu inwestycji.

W życie weszła właśnie uchwała z ubiegłego roku, dotycząca zasad udzielania dotacji celowej na finansowanie lub dofinansowanie inwestycji na terenie m.st. Warszawy, służących ochronie środowiska. Według niej, podmioty niezaliczone do sektora finansów publicznych (czyli m.in. osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe i przedsiębiorcy) oraz jednostki sektora finansów publicznych, będące gminnymi i powiatowymi osobami prawnymi mogą uzyskać dotacje na finansowanie lub dofinansowanie kosztów inwestycji wymienionych w uchwale.

Kto i ile?

d170a5h

Siedem tysięcy złotych będzie mogła uzyskać osoba fizyczna lub prowadząca działalność gospodarczą, która wymieni piec lub kocioł zasilany paliwem stałym (węgiel, drewno) na paliwo płynne, gazowe. 15 tys. zł przeznaczono dla wspólnot mieszkaniowych, osób prawnych i przedsiębiorców (z wyłączeniem osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą); natomiast wykonanie indywidualnego węzła cieplnego wraz z podłączeniem do miejskiej sieci ciepłowniczej maksymalna wysokość dotacji nie może przekroczyć 10 tys. zł (dla osób fizycznych oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą), a 20 tys. zł dla wspólnot mieszkaniowych, osób prawnych i przedsiębiorców (z wyłączeniem osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą).

Wnioski można składać do 31 marca, a szczegółowe uzyskamy pod numerami: 22 443 25 73, 22 443 25 75 lub 22 443 25 76; na stronie zielona.um.warszawa.pl; wniosek papierowy można pobrać Wydziałach Obsługi Mieszkańców. Jak wynika z uchwały, program jest wieloletni, warszawiacy będą mogli się ubiegać o takie dofinansowanie także w kolejnych latach. Wnioski można składać w Biurze Ochrony Środowiska przy placu S. Starynkiewicza 7/9.

Zabójczy smog

Nowa uchwała jest częścią miejskiego programu walki z zanieczyszczonym powietrzem . O problemie smogu jest głośno od wielu dni. W niedzielę 8 stycznia stacja pomiarowa na ul Marszałkowskiej pokazała, że w Warszawie dobowy poziom zanieczyszczeń zbliżył się do poziomu 200 mikrogramów. W poniedziałek 9 stycznia pokazała ona 166,7 mikrograma. - Taki poziom nie wystąpił w Warszawie od 2005 roku – mówił na konferencji prasowej wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski.

d170a5h

Wiceprezydent Warszawy dodał, że w budżecie m.st. Warszawy na 2017 rok na ochronę środowiska przeznaczono ponad 2 mld zł. Ponad 1,1 miliarda złotych z tej kwoty jest na ochronę powietrza. Wśród realizowanych za te środki działań znajdują się m.in. rozbudowa II linii metra, zakup niskoemisyjnego taboru komunikacji miejskiej, rozwój infrastruktury rowerowej czy też letnie oczyszczanie ulic.

WawaLove.pl/PAP

Przeczytajcie też: Smog. Naukowcy: brudne powietrze szkodzi dziecku już w okresie ciąży

d170a5h

Podziel się opinią

Share
d170a5h
d170a5h