Trwa ładowanie...
d1ximn0

Matura 2020. Warszawscy maturzyści zaczynają egzaminy

Dziś w całej Polsce zaczynają się egzaminy maturalne. Około 15 tysięcy absolwentów warszawskich liceów i techników zmierzy się z językiem polskim. Z uwagi na epidemię koronawirusa, matura 2020 jest wyjątkowym wydarzeniem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Matura 2020. Warszawscy maturzyści zaczynają egzaminy
Matura 2020. Warszawscy maturzyści zaczynają egzaminy (Getty Images)
d1ximn0

Matura 2020. Epidemia zmieniła matury

Kwitnące w maju kasztany były zawsze nieodzownym sygnałem, że najwyższy czas na matury. W tym roku z uwagi na pandemię COVID19 w Polsce i na świecie, egzaminy maturalne odbywają się w czerwcu. Dodatkowo w tym roku nie odbędą się egzaminy ustne. W poniedziałek 8 czerwca rozpoczyna się trzydniowa sesja obowiązkowych egzaminów pisemnych. Na początek sprawdzian z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Koronawirus wpłynął nie tylko na zmianę daty matury, lecz także na zasady, jakie obowiązują maturzystów i nauczycieli. Abiturientów obowiązuje zachowanie odstępu 1,5 metra od siebie, nie wolno im tłoczyć się przed wejściem do sal egzaminacyjnych, mają obowiązek założenia maseczki, którą zdjąć muszą jedynie na potrzeby weryfikacji tożsamości.

d1ximn0

Matura 2020. CKE i MEN przypominają o rygorze sanitarnym

Ponadto CKE w oficjalnym komunikacie przed maturą przypomina o konieczności zabrania ze sobą wyłącznie niezbędnych przedmiotów. Maturzyści powinni być wyposażeni we własne długopisy, ołówki, pióra, przybory geometryczne oraz kalkulator. Nie można przynosić ze sobą rzeczy zbędnych, zatem maskotki i inne przedmioty "na szczęście" należy pozostawić w domu.

Ministerstwo Edukacji Narodowej zachęca maturzystów, by po napisaniu egzaminu udać się od razu do domu, a o treści egzaminu rozmawiać z kolegami przez telefon lub za pomocą komunikatorów internetowych.

Na egzamin należy zabrać własną wodę i kanapkę. Każdy przypadek nagłego spadku samopoczucia trzeba niezwłocznie zgłaszać komisji egzaminacyjnej.

d1ximn0

Zobacz też: Wybory 2020. Władysław Kosiniak-Kamysz: moja żona jest głosem kobiet

Matura 2020 w Warszawie

W Warszawie według danych OKE egzamin napisze ok. 15 tysięcy maturzystów, a w Polsce łącznie około 272 tysięce. Poza absolwentami liceów i techników do matury przystąpi również młodzież chcąca poprawić swój zeszłoroczny wynik.

Należy również pamiętać o maturzystach mieszkających zagranicą. W tym roku po raz pierwszy nie muszą przyjeżdżać do Polski, by zdawać egzamin dojrzałości.

Matury potrwają do 29 czerwca, a ich wyniki ogłoszone zostaną w pierwszej połowie sierpnia.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1ximn0

Podziel się opinią

Share
d1ximn0
d1ximn0