Trwa ładowanie...

Mazowieckie. Kolejna akcja szczepienia lisów. Trzeba uważać na zwierzęta domowe

W tym tygodniu ponownie przeprowadzono akcję szczepienia lisów na terenie Warszawy. Akcja ma związek ze stwierdzeniem przypadków wścieklizny w woj. mazowieckim. Przez najbliższe dwa tygodnie trzeba uważać na psy i koty.

Mazowieckie. Przeprowadzono koleją akcję szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie [zdj. ilustracyjne]Mazowieckie. Przeprowadzono koleją akcję szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie [zdj. ilustracyjne]Źródło: Pixabay, fot: pixabay
d42uj10
d42uj10

Lis podejmuje tylko taką szczepionkę, która nie była dotknięta przez człowieka. Po wyłożeniu szczepionki przez 14 dni psy należy prowadzić na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach. W tym okresie jest też zakaz organizowania wszelkich imprez z udziałem psów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę - przekazał stołeczny ratusz.

27 kwietnia wojewoda mazowiecki wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt. W Warszawie obszary zagrożone wścieklizną znajdują się na terenie dzielnicy Wawer (część dzielnicy ograniczona od północy Mazowieckim Parkiem Krajobrazowym, od zachodu ulicą Kwitnącej Akacji, od południa ulicą Izbicką, ulicą Zagórzańską i ulicą Złotej Jesieni) oraz dzielnicy Wesoła (część na południe od ulicy Trakt Brzeski oraz część dzielnicy ograniczona od północy linią kolejową, od zachodu ulicą I Praskiego Pułku i od południa ulicą Trakt Brzeski).

Wścieklizna u zwierząt objawia się m.in. w agresywnym zachowaniu, ślinotoku, połykaniu przez zwierzęta ziemi, kamieni. Jest chorobą śmiertelną. U człowieka, po dostaniu się wirusa do ośrodkowego układu nerwowego, występują objawy zapalenia mózgu: bóle głowy, nudności, pobudzenie psychoruchowe przechodzące w okres porażenny, śpiączka i zgon. Objawem charakterystycznym jest niemożność spożycia jakiegokolwiek płynu (wodowstręt).

Włodzimierz Cimoszewicz ostrzega, że Polska może stracić wielkie pieniądze

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d42uj10
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d42uj10