Trwa ładowanie...
d1y8ygl

Memoriał Wolnego Słowa odsłonięty. Kiedyś była tu cenzura (ZDJĘCIA)

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Memoriał Wolnego Słowa odsłonięty. Kiedyś była tu cenzura (ZDJĘCIA)
d1y8ygl

Na wyremontowanym skwerze przy ul. Mysiej prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz w towarzystwie prezydenta RP Bronisława Komorowskiego odsłoniła Memoriał Wolnego Słowa. To tutaj mieścił się kiedyś urząd cenzury, lokalizacja pomnika jest więc mocno symboliczna.Memoriał odłonięto dzisiaj w południe.

Ludziom mojego pokolenia ulica Mysia kojarzy się jak najgorzej. Tutaj mieściła się Peerelowska cenzura. Tutaj cenzorzy ingerowali w treść książek, prac naukowych, czasopism, gazet, spektakli teatralnych, filmów. Nawet w treść nekrologów! Młodsi natomiast z pewnością traktują tę okolicę tylko jako jeden z ekskluzywnych salonów Warszawy. – powiedziała Hanna Gronkiwicz-Waltz – Dlatego spotykamy się w tym miejscu, żeby przypomnieć i upamiętnić wszystkich, którzy walczyli o wolne słowo. Bez tej rzeszy artystów, autorów, dziennikarzy, redaktorów, drukarzy, kolporterów i wielu, wielu innych - nie moglibyśmy od dwudziestu pięciu lat cieszyć się wolnością, budować społeczeństwa obywatelskiego i tworzyć niezależnej od kontroli i nacisku kultury.

Wcześniej planowano, by w uroczystości wziął udział także Barack Obama, ale ostatecznie amerykański prezydent nie znalazł na nią czasu i została ona przełożona.

Zobacz także: Co się je przy prezydenckim stole?

d1y8ygl

Podziel się opinią

Share

d1y8ygl

d1y8ygl