Trwa ładowanie...

Metro na Bródno. Ruszyła budowa kolejnych stacji na północy Warszawy

Zacisze, Kondratowicza, Bródno – to kolejne trzy stacje II linii metra w Warszawie. Właśnie ruszają prace na nowym odcinku. Kamień węgielny pod budowę trasy Bródno – Targówek wmurował Rafał Trzaskowski.

Metro na Bródno. Ruszyła budowa kolejnych stacji na północy WarszawyŹródło: UM Warszawa, fot: UM Warszawa
d4j38mz
d4j38mz

Prezydent Warszawy był w środę na budowie nowego odcinka II linii metra. Podkreślił, że harmonogram prac przebiega bez żadnych zakłóceń.

- Budowniczowie bródnowskich stacji M2 zagłębiają się coraz bardziej pod ziemię. Po dzisiejszym wmurowaniu kamienia węgielnego budowa będzie prowadzona już coraz szybciej. Jeszcze w tym roku na Bródno dotrą pierwsze elementy tarcz TBM – zapewnił Rafał Trzaskowski.

Prace na poziomie -1 już trwają na stacji Bródno. Powstanie tam antresola przyszłej stacji. Właśnie w tym miejscu zorganizowano uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod tę inwestycję. Stacja Bródno jest największym i najważniejszym placem budowy.

Polskie złoto wróciło do NBP. Bartłomiej Sienkiewicz: zupełny absurd

W tym miejscu powstanie szyb startowy dla dwóch maszyn TBM, odpowiedzialnych za drążenie tuneli metra. Prace ruszą wiosną przyszłego roku.

d4j38mz

– Metro to jedna z największych i najważniejszych inwestycji transportowych w Warszawie. Mimo że przebiega pod ziemią, niezwykle zmienia i determinuje rozwój przestrzeni publicznej naziemnej. Podziemna kolej sprawia, że stolica staje się w prosty i dogodny sposób dostępna dla jej mieszkańców nawet na przeciwległych krańcach. Jest odpowiedzią na potrzeby warszawiaków – oceniła Iwona Wujastyk z Komisji Infrastruktury i Inwestycji Rady m.st. Warszawy.

Dodała, że tempo prac jest bardzo szybkie. Kontrakt na północno-wschodni odcinek metra podpisano we wrześniu ubiegłego roku.

Nowe stacje: Zacisze, Kondratowicza oraz Bródno połączy tunel o długości 4 kilometrów. Za podziemnym przystankiem Bródno powstaje również hala z komorą rozjazdów i 11 torów odstawczych. Na trasie podziemnej kolei wybudowane zostaną także trzy wentylatornie.

Źródło: UM Warszawa

Koniec prace przewidziano na wrzesień 2021 roku. Inwestycja jest współfinansowana przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Druga linia metra w Warszawie każdego dnia przewozi ok. 200 tys. pasażerów.

Źródło: Urząd Miasta w Warszawie

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4j38mz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4j38mz