Trwa ładowanie...

Metro skończyło 30 lat!

15 kwietnia 1983 wbito w ziemię pierwszy pal stalowy na budowie tunelu na Ursynowie

Share
Metro skończyło 30 lat!
d1m73gz

Niewielkie, ale wyjątkowo lubiane przez mieszkańców metro obchodzi urodziny. 15 kwietnia 1983 wbito w ziemię pierwszy pal stalowy na budowie tunelu na Ursynowie i tę datę uważa się za moment rozpoczęcia budowy. Metro kończy więc dzisiaj 30 lat.

Wprawdzie uchwałę o tym, że metro ma powstać podjęto już w 1925 roku, jednak po II Wojnie Światowej mało kto myślał o kolejce podziemnej - wprawdzie w latach 50. ruszyły prace po praskiej stronie lecz po kilku latach stanęły. W 1982 roku Rada Ministrów zadecydowała o budowie pierwszej linii. Po 25 latach budowy, 25 października 2008, zakończono jej budowę. Nie wszyscy wiedzą, że pierwsza linia miała mieć dwie dodatkowe stacje - Plac Konstytucji i Muranów, niestety (lub stety) plany te wstrzymano.

Pierwsza linia metra ma 23,1 km długości - pomiędzy Kabatami a Młocinami. Stacji jest 21 i są (w porównaniu z innymi stacjami na świecie) wyjątkowo ładne - ponad ośmiuset ekspertów z całego świata obradujących w Kopenhadze na konferencji MetroRail uznało Plac Wilsona na warszawskim Żoliborzu za najpiękniejszą stacją metra na świecie.

d1m73gz

Do metra przyzwyczailiśmy się natychmiast. Obecnie mało kto wyobraża sobie życie w stolicy bez niego: 140 mln razy jeździli Metrem Warszawskim pasażerowie w 2012 roku. Najczęściej uczęszczaną - co chyba nie dziwi - jest stacja Centrum. Korzystało z niej ok. 80 tys. osób dziennie! Popularnymi stacjami są Politechnika i Ratusz-Arsenał – ok. 60-65 tys. pasażerów dziennie. Najmniejszy tłok panuje z kolei na stacjach Stare Bielany i Wawrzyszew. Dziennie korzystało z nich po ok. 8 tys. osób. Z weekendowych nocnych kursów metra korzysta ok. 8-10 tys. osób.

Obecnie trwa budowa II linii, jednak na jej 30-ste urodziny przyjdzie nam poczekać.

Cóż jeszcze dodać... Wszystkiego najlepszego!

d1m73gz

Podziel się opinią

Share
d1m73gz
d1m73gz