Trwa ładowanie...

Miesięcznica smoleńska w stolicy. Na czele ochrony stoi były milicjant, jego zastępcą jest zomowiec

Niemal każde obchody miesięcznicy smoleńskiej w Warszawie rozpalają emocje. Dochodzi do przepychanek z policją, blokowania przejść, padają mocne słowa. Dlatego do ochrony wysyłane są oddziały policji z całej Polski. Ale największe kontrowersje budzi przeszłość szefa stołecznego oddziału prewencji Daniela Kubiaka i jego zastępy.

Share
Miesięcznica smoleńska w stolicy. Na czele ochrony stoi były milicjant, jego zastępcą jest zomowiec
Źródło: WP.PL, fot: Karolina Rogaska
d2zupz7

Komenda stołeczna policji do zabezpieczania obchodów miesięcznic smoleńskich prosi o pomoc funkcjonariuszy z innych miast. To powoduje bunt. Policjanci z katowickich oddziałów prewencji mieli zapowiedzieć, że jeśli dostaną rozkaz wyjazdu na zabezpieczenie obchodów, pójdą na masowe zwolnienia lekarskie.

Okazuje się, że wokół ochrony miesięcznic w stolicy pojawiają się kolejne kontrowersje. Za zabezpieczenie Krakowskiego Przedmieścia i okolic odpowiadają oddziały prewencji w Warszawie. Na ich czele stoi Daniel Kubiak, a zastępcą ds. organizacyjno-operacyjnych jest Piotr Wałowski.

d2zupz7

Jeden był w Milicji Obywatelskiej, drugi z ZOMO

Pierwszy został szefem pod koniec 2016 roku, a Wałowski jest jego zastępcą od 1 września ubiegłego roku. Za co odpowiadają? "Daniel Kubiak najczęściej pełni funkcję zastępcy dowódcy operacji ds. taktyki działań. A Piotr Wałowski dowodzi siłami odwodowymi" - powiedział "Super Expressowi" rzecznik prasowy KSP Sylwester Marczak.

Co ciekawe, wstąpili oni do służby w 1989 r. "Kubiak od 3 listopada 1989 r. odbywał w oddziale prewencji Milicji Obywatelskiej zastępczą służbę wojskową" - wyjaśnia Marczak. Jak sie okazuje, Wałowski 30 stycznia 1989 r. pojawił się w ZOMO.

O komentarz w tej sprawie został poproszony nowy szef MSWiA Joachim Brudziński. Ale resort odesłał "SE" do Komendy Stołecznej.

Obchody 93. miesięcznicy smoleńskiej

10 stycznia mija 93 miesiąc od katastrofy smoleńskiej. Rano odbędzie się msza w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Oblubieńca. Potem uczestnicy obchodów złożą kwiaty i zapalą znicze pod Pałacem Prezydenckim.

Druga część ceremonii rozpocznie się mszą w intencji ś.p. prezydenta Lecha Kaczyńskiego o godzinie 19 w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Po nabożeństwie odbędzie się Marsz Pamięci pod Pałac Prezydencki, gdzie Jarosław Kaczyński wygłosi przemówienie.

d2zupz7

Podziel się opinią

Share
d2zupz7
d2zupz7