Trwa ładowanie...
d1h3tvx

Mieszkańcy Mazowsza z szerokim dostępem do szybkiego internetu. "To skok cywilizacyjny"

Właśnie zakończył się projekt wart blisko 500 mln zł.
Share
Mieszkańcy Mazowsza z szerokim dostępem do szybkiego internetu. "To skok cywilizacyjny"
d1h3tvx

Ponad 1,2 mln mieszkańców Mazowsza znajdzie się w zasięgu szerokopasmowego internetu. Po dwóch latach zakończył się projekt "Internet dla Mazowsza". Jego koszt wyniósł blisko 500 mln zł. Zdaniem marszałka woj. mazowieckiego Adama Struzika oznacza to "skok cywilizacyjny".

- Dzisiaj będziemy świadkami takiego formalnego zakończenia projektu i uruchomienia sieci szerokopasmowej na Mazowszu. Kończy się w ten sposób inwestycja polegająca na budowie 3,6 tys. km światłowodów i kilkuset punktów dostępu - powiedział dziennikarzom Struzik. Jego zdaniem oznacza to dla Mazowsza znaczący skok cywilizacyjny. - Dzisiaj mogę mieć nadzieję, że w krótkim czasie 100 proc. naszych instytucji publicznych, 100 proc. naszych firm i przedsiębiorstw i ponad 95 proc. naszych obywateli będzie miało dostęp do szerokopasmowego internetu - podkreślił marszałek.

Projekt "Internet dla Mazowsza" to inwestycja realizowana przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, współfinansowana przez UE i Samorząd Województwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. W ciągu dwóch lat polsko-koreańskie konsorcjum KT Corporation zbudowało 3640 km sieci światłowodowej, dzięki której ponad 1,2 mln osób uzyska dostęp do internetu. W 33 miejscowościach powstała sieć NGA, czyli internet nowej generacji z dostępem do budynków. Sieć została zaprojektowana w taki sposób, aby objąć tzw. białe obszary - tereny, na których nie ma infrastruktury dającej dostęp do szerokopasmowego internetu.

d1h3tvx

Kierownik projektu "Internet dla Mazowsza" Marek Ogonowski podkreślił, że operatorzy, którzy dysponują sieciami na Mazowszu kierują się przede wszystkim efektywnością ekonomiczną, tzn. "budują tam gdzie im się to zwraca". - Projekt jest skierowany do obszarów gdzie nikt nie wybuduje tych sieci. Pieniądze unijne spowodowały, że tam możemy dotrzeć z internetem - dodał. Zapewnienie mieszkańcom województwa dostępu do internetu ma wpłynąć m.in. na zwiększenie poziomu wykształcenia, zmniejszenie "cyfrowej przepaści" wśród mieszkańców Mazowsza, zwiększenie konkurencyjności przedsiębiorstw z terenów objętych projektem, czy wzrost koniunktury gospodarczej.

Źródło: PAP

Przeczytajcie też: Ratusz zapowiada kontrolę w Teatrze Studio. "Aktorzy chcą odwołania dyrektora"

d1h3tvx

Podziel się opinią

Share
d1h3tvx
d1h3tvx