Trwa ładowanie...

Mieszkańcy stolicy chcą nowych wieżowców w centrum. Tak wynika z raportu

Raport zatytułowany "Zmieńmy Warszawę od środka" przedstawia najnowsze dane na temat tego, co warszawiacy sądzą o Śródmieściu.

Mieszkańcy stolicy chcą nowych wieżowców w centrum. Tak wynika z raportu
dnfsw6y
dnfsw6y

Mieszkańcy Warszawy chcą budowy wieżowców i ograniczenia ruchu samochodowego w centrum stolicy – tak wynika z najnowszego raportu Warszawskiego Forum Samorządowego.

Raport zatytułowany "Zmieńmy Warszawę od środka" przedstawia najnowsze dane na temat tego, co warszawiacy sądzą o Śródmieściu, co należy poprawić i zmienić, które elementy wymagają odnowienia i w jakim kierunku powinno zmierzać zagospodarowanie centrum.

Co trzeba naprawić?

Według raportu prawie 72 proc. mieszkańców stolicy uważa, że niektóre rejony Śródmieścia wymagają renowacji. Większość zwróciła uwagę na okolice Dworca Centralnego, w tym otoczenie hotelu Mariott. Pozostali woleliby zmodernizować Powiśle i Muranów. Tylko 16 proc. wskazało otoczenie Pałacu Kultury i Nauki. Co dziesiąty badany wyraził potrzebę rewitalizacji Traktu Królewskiego, a jedynie co dwudziesty Starego Miasta.

Mniejsza liczba aut

Badani wypowiedzieli się również na temat przyszłego kształtu Śródmieścia Warszawy. 49 proc. ankietowanych jest zdania, że należy ograniczyć liczbę samochodów na rzecz transportu publicznego i rowerzystów w centrum miasta. 67 proc. osób popierających ten pomysł jest w grupie wiekowej 70+.

Zdaniem Michała Michałowskiego z fundacji Nowe Perspektywy, warszawiacy w średnim wieku nie chcą rezygnować samochodu. - Powodem jest niewystarczająca jakość usług transportu publicznego. Obecny stan komunikacji miejskiej nie pozwala dynamicznym pracownikom, a zarazem młodym rodzicom, na całkowite wyeliminowanie samochodów osobowych. A jest to nieunikniona zmiana na drodze rozwoju miejskiego, która zajdzie, kiedy tylko transport zbiorowy będzie bardziej konkurencyjny od indywidualnego - zaznacza Michał Michałowski.

dnfsw6y

Więcej wieżowców?

Ponad połowa mieszkańców stolicy (54 proc.) uważa, że w ścisłym centrum (okolice Emilii Plater, Plac Defilad przy Pałacu Kultury i Nauki, otoczenie hotelu Marriott i Dworca Centralnego) powinno powstać więcej nowoczesnych wieżowców Przeciwnicy drapaczy chmur stanowią 41 proc., a niezdecydowani 5 proc.

Według Grzegorza Gruchalskiego, lidera stowarzyszenia Warszawskie Forum Samorządowe, mieszkańcy chcą pracować w centrum, gdzie mają najlepszy dojazd z pozostałych dzielnic. - Śródmieście powinno stać się miejscem pracy i spotkań na wzór londyńskiego City. Nie powinniśmy powielać błędu Służewca Przemysłowego, gdzie wybudowano miasteczko biurowe, nazywane złośliwie „Mordorem”, bez zapewnienia odpowiedniej komunikacji miejskiej. – podkreśla Grzegorz Gruchalski i dodaje - Należy odmienić wizerunek ścisłego Śródmieścia i wykorzystać jego atuty komunikacyjne: metro, linie kolejowe, autobusowe i tramwajowe. Ludzie mają dość wielogodzinnych dojazdów.

Badanie "Zmieńmy Warszawę od środka, czyli co sądzimy o kondycji i przyszłości centrum miasta” zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS we współpracy z Warszawskim Forum Samorządowym, na reprezentatywnej próbie 1067 respondentów. Badanie zostało przeprowadzone metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Burza w ratuszu

WawaLove.pl opisało konflikt między radnym Janem Śpiewakiem a stołecznym ratuszem. Chodzi o kontrowersyjny plan zagospodarowania rejonu ulicy Poznańskiej w Warszawie, w którym mają stanąć nowe wieżowce.

dnfsw6y

Cały artykuł tutaj.

Jesteś świadkiem zdarzenia w Warszawie, które jest dla Ciebie ważne? Widzisz coś ciekawego? Skontaktuj się z nami przez Facebooka lub na wawalove@grupawp.pl.

Przeczytaj też: Darmowe przedszkola w Warszawie skończyły się podwyżką opłat. Co dało miasto, to zabrała dzielnica

dnfsw6y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dnfsw6y