Trwa ładowanie...

Muzeum Historii Polski. Mur Cytadeli zostanie częściowo rozebrany

Znamy szczegóły prac przy Cytadeli

Muzeum Historii Polski. Mur Cytadeli zostanie częściowo rozebrany
d3t3d4a
d3t3d4a

Na wiosnę zaplanowano pierwsze prace przy stworzeniu w murze Cytadeli Warszawskiej wjazdu do tzw. Cytadeli Muzeów. W kompleksie, który ma być otwarty w listopadzie 2018 r., będzie m.in. gmach Muzeum Historii Polski i nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego.

Na terenie Cytadeli odbyło się spotkanie poświęcone realizacji kompleksu, z udziałem m.in. sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury Jarosława Sellina i podsekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Wojciecha Fałkowskiego.

Fałkowski podkreślił, że dzień spotkania nie jest przypadkowy, ponieważ właśnie na 15 lutego wyznaczono termin dyslokacji pierwszych jednostek wojskowych stacjonujących w Cytadeli do innych kompleksów. Wojsko ostatecznie ma opuścić ten teren do listopada 2018 r. Dzięki temu, jak zaznaczył, ten obszar ma zostać "zwrócony miastu i obywatelom". - Inwestycje będą tak prowadzone, by można było je, przynajmniej w stopniu pozwalającym na stworzenie pierwszej ekspozycji, otworzyć na
rocznicę odzyskania niepodległości w listopadzie 2018 r. - mówił podsekretarz stanu.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury dodał, że współpraca obu resortów przy tej inwestycji jest dowodem, że "potrafimy wyznaczać wspólnie cele" dzięki czemu powstaną dwa muzea "ważne dla polskiej polityki historycznej". W jego ocenie jej prowadzenie musi opierać się zwłaszcza na instytucjach narracyjnych, takich jak Muzeum Historii Polski, które "spróbuje ująć całość doświadczenia historycznego Polaków na przestrzeni tysiąclecia naszej historii".

d3t3d4a

- Czy Muzeum Wojska Polskiego, które pod względem długości historycznej narracji będzie dokładnie taki sam okres opowiadać. Uprawianie systemowej polityki historycznej jest ważne nie tylko dla Polaków czy naszej młodzieży, ale również dla cudzoziemców. By wizyty w tych placówkach pomagały im w lepszym zrozumieniu fenomenu polskiego losu oraz polskiego wkładu w kulturę i cywilizację europejską - powiedział Sellin.

Zadowolenie z zapowiedzianej inicjacji prac zmierzających do budowy nowej siedziby jego placówki wyraził dyrektor Muzeum Wojska Polskiego Zbigniew Wawer. - To dla nas ważne, bo mając 300 tys. eksponatów nie mamy gdzie ich przechowywać i pokazujemy tylko ok. pięciu procent na wystawach. A tak zaprezentujemy przynajmniej 20 proc. i to w nowoczesnej placówce muzealnej, która zachowa jednak tradycyjny przekaz pozwalający "dotknąć" historii przez poszczególne eksponaty" - mówił.

Jego radość podziela dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro. - To istotny moment, bo wreszcie zapadły decyzje dotyczące zagospodarowania zmierzające do powstania naszej siedziby. Obecnie architekci pracują nad przearanżowaniem projektu Muzeum Wojska Polskiego do potrzeb naszej placówki. Myślę, że za miesiąc-półtora będziemy mogli przedstawić koncepcję przede wszystkim rozkładu pomieszczeń - powiedział Kostro.

Mur częściowo rozebrany

Docelowo tzw. Cytadela Muzeów będzie wielkim założeniem forteczno-parkowym. Na jej terenie znajdą się istniejące już Muzeum X Pawilonu i Muzeum Katyńskie oraz projektowana nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego i gmach Muzeum Historii Polski. Na tych ponad 30 ha przestrzeni zaplanowano także miejsce rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców.

d3t3d4a

W centralnej części kompleksu znajdzie się plac. Będzie to odtworzony historyczny Plac Gwardii. Zostanie on zlokalizowany na osi al. Wojska Polskiego i Bramy Straceń. Pod placem zaprojektowano dwukondygnacyjny parking dla zwiedzających i pracowników oraz miejsca postojowe dla autokarów. Nowe muzea będą ten plac okalały. Od południa i północy zlokalizowane zostaną dwa pawilony, w których znajdą się wystawy Muzeum Wojska Polskiego. Centralnie od wschodu stanie duży gmach Muzeum Historii Polski.

Wjazd do całego kompleksu muzealnego, jaki znajdzie się na terenie Cytadeli, zostanie ulokowany od strony Wisłostrady. - Zaprojektowano tam nową bramę wjazdową, ponieważ trzy istniejące obecnie nie mieszczą nie tylko większych pojazdów, ale nawet autokarów. Dlatego wspólnie z konserwatorem znaleźliśmy rozwiązanie, które nie naruszy struktury fortyfikacji i pozwoli na dostarczanie materiałów koniecznych podczas budowy, a także wprowadzenie w przyszłości zabytkowych cymeliów jak samoloty czy pojazdy, by stworzyć park ekspozycji plenerowej sprzętu - mówił zastępca dyrektora Muzeum Wojska Polskiego ds. inwestycyjnych Dariusz Matlak.

Do wykonania nowej bramy wjazdowej mur Cytadeli zostanie częściowo rozebrany. - Jest on w takim stanie, że nie sposób zrobić pod nim tunelu, dlatego musimy go na czas budowy we fragmencie zdemontować. Później z tej historycznej cegły mur zostanie odbudowany - zapewnił zastępca dyrektora.

d3t3d4a

- Prace przygotowawcze przy budowie planowanych obiektów muzealnych częściowo już się rozpoczęły jakiś czas temu. Teren przebadano też archeologicznie, co daje pewność, że będzie można bez zakłóceń prowadzić inwestycję. Wbicie pierwszej łopaty przy docelowych pracach planujemy na wiosnę - w kwietniu, maju. Zakładamy, że prace zaczniemy przy Wisłostradzie, przy budowie nowej bramy wjazdowej. W pierwszym etapie będzie wykonany przekop umożliwiający wjazd ciężkiego sprzętu budowlanego i zaopatrzenia w materiały. Na zakończenie inwestycji brama zastanie zabudowana stropem, a mur - odtworzony - dodał Matlak.

d3t3d4a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3t3d4a