Trwa ładowanie...
dfjtwos

Muzeum Katyńskie z prestiżową nagrodą. "Najlepszy obiekt architektoniczny zrealizowany w 2015 roku"

"Całość założenia ma charakter parku z centralnie umieszczonym symbolicznym Lasem Katyńskim"
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Muzeum Katyńskie z prestiżową nagrodą. "Najlepszy obiekt architektoniczny zrealizowany w 2015 roku"
dfjtwos

Muzeum Katyńskie w Warszawie oraz Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach zostały uznane przez Stowarzyszenie Architektów Polskich najlepszymi obiektami architektonicznymi zrealizowanymi w Polsce w 2015 roku.

Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach, zaprojektowane przez pracownię JEMS Architekci, otrzymało Nagrodę Roku SARP za najlepszy obiekt architektoniczny zrealizowany na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej w roku 2015. Natomiast Muzeum Katyńskie w Warszawie, autorstwa BBGK Architekci, uznane zostało najlepszym obiektem architektonicznym wybudowanym w Polsce ze środków publicznych.

Muzeum Katyńskie obejmuje południową część Cytadeli Warszawskiej z trzema zabytkowymi budynkami. Całość założenia ma charakter parku z centralnie umieszczonym symbolicznym Lasem Katyńskim. To pierwsza w świecie placówka martyrologiczno – muzealno – badawcza dokumentująca zbrodnię katyńską, popełnioną na 22 tysiącach jeńców i więźniów przetrzymywanych w latach 1939 – 1940 w sowieckich obozach i więzieniach. Stanowi także, jak się wydaje, jedyną ekspozycję o charakterze militaris – w skali globalnej, będącą swoistym dowodem zbrodni i upamiętnieniem martyrologii oficerów rodzimej armii. Nowe muzeum wykorzystuje światło i przestrzeń. Eksponaty można oglądać nie tylko w obiektach Cytadeli, ale także na 2,5 hektarowym polu.

dfjtwos

Rozstrzygnięty w piątek konkurs odbywał się pod honorowym patronatem wicepremiera oraz ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego oraz honorowym patronatem ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka.

Źródło: PAP

Przeczytajcie też: Pawilon Emilia zostanie przeniesiony. Podpisano list intencyjny

dfjtwos

Podziel się opinią

Share
dfjtwos
dfjtwos