Trwa ładowanie...
d3dwlz6

Na Bielanach tramwaje pojadą szybciej

Czas przejazdu skróci się o ok. 20-25 procent.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Na Bielanach tramwaje pojadą szybciej
d3dwlz6

Tramwaje Warszawskie rozpoczęły proces wdrażania bezwarunkowych priorytetów dla tramwajów na ul. Marymonckiej - od Trasy Mostu Marii Skłodowskiej-Curie do węzła Metro Marymont - łącznie ze skrzyżowaniami w obrębie tzw. serka bielańskiego.

Na wszystkich skrzyżowaniach wzdłuż ul. Marymonckiej zostanie gruntownie przebudowany system sterowania ruchem i wprowadzony tzw. bezwarunkowy priorytet (efektywniejsze przydzielanie sygnału, czyli „pionowej kreski” pozwalającej tramwajom na wjazd na skrzyżowanie).

Tramwaje na krótko będą się musiały zatrzymać jedynie na skrzyżowaniu ks. J. Popiełuszki i J. Słowackiego. Przy bardzo niekorzystnym zbiegu okoliczności tramwaje będą tutaj musiały poczekać maksymalnie pół minuty. Obecnie na światło czeka się do dwóch minut.

d3dwlz6

Skorzystają na tym pasażerowie. Dzięki zastosowaniu priorytetów czas podróży tramwajami linii nr 6, 17 i 27 skróci się o ok. 20-25 proc., tj. od dwóch do czterech minut, w zależności od pory dnia i kierunku jazdy. Wzorem takich miast jak Paryż, Berlin, Monachium czy Amsterdam miasto dąży do tego, by zminimalizować czas tracony przez tramwaje na skrzyżowaniach i zwiększyć komfort podróżowania tym środkiem transportu.

Trwają już prace związane z wprowadzeniem priorytetów na trasie od Ratusza Bemowo do ul. Redutowej (bez skrzyżowań Połczyńska-Dźwigowa oraz Fort Wola). Zainstalowane są już wszystkie pętle indukcyjne, w przygotowaniu jest oprogramowanie sterowników sygnalizacji świetlnej. Uruchomienie priorytetów na tych dziewięciu skrzyżowaniach przewidziane jest jesienią tego roku.

Równolegle, tramwajarze kończą prace związane z wprowadzeniem priorytetu dla tramwajów na ul. J. Słowackiego i na placu Wilsona. W przyszłym roku planowane jest natomiast wdrożenie priorytetu na ul. Radiowej, Puławskiej, Wołoskiej, a w latach 2017 - 2018, m.in. w Alei Waszyngtona oraz na ul. Grochowskiej.

Dotychczas bezwarunkowy priorytet w stolicy zastosowano na trasie linii 2 (z wyjątkiem skrzyżowania z ul. Myśliborską).

d3dwlz6

Przeczytaj też: Z pęsetą w ręku próbował okraść parkometr

d3dwlz6

Podziel się opinią

Share
d3dwlz6
d3dwlz6