Trwa ładowanie...
Luiza Poreda
23-09-2013 17:08

Na Bródnie rusza festiwal Charliego Chaplina

W czasie przeglądu odbędzie się w sumie 15 pokazów w niecodziennych lokalizacjach, gra miejska, wystawa zdjęć Bródna i wiele innych atrakcji!

Na Bródnie rusza festiwal Charliego Chaplina
d1yks19
d1yks19

Festiwal filmów Charliego Chaplina odbędzie się w dniach 28 września - 27 października 2013 roku. W czasie przeglądu odbędzie się w sumie 15 pokazów w tak niecodziennych miejscach jak, klatka schodowa czy ściana budynku. Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu „Bródno kocha kino” realizowanego przez warszawskie kino Świt.

Pierwsza projekcja odbedzie się 29 września o godz. 20:00 pokazem filmu „Cyrk” na ścianie bloku przy ul. Nieszawskiej 2 na Bródnie – to w ramach projektu Pawła Sky’a „ Kino na b(l)oku ”.

Filmy Chaplina będzie można też zobaczyć w Niezależnym Kinie Klatka przy ul. Krasnobrodzkiej 13, w Czytelni Naukowej przy ulicy św. Wincentego 85 oraz na Domku Herbacianym w Parku Rzeźby na Bródnie. Większość pokazów odbędzie się w kinie Świt przy ul. Wysockiego 11.

W czasie trwania Festiwalu odbędzie się sporo interesujących wydarzeń towarzyszących. Jednym z nich będzie rodzinna gra miejska „Chaplin na Bródnie”. Mało kto zdaje sobie sprawę, iż przed wojną na Bródnie funkcjonowały aż trzy kina, z których najbardziej prestiżowym i reprezentacyjnym było kino Klub. Według świadectw żyjących mieszkańców pamiętających przedwojenne czasy w kinie pokazywane były amerykańskie komedie, na przykład filmy z „Flipem i Flapem”. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można więc przypuszczać, iż w kinie Klub pokazywano też filmy Chaplina. Rodzinna gra miejska ma być rodzajem zabawy z historią i zarazem okazją do zapoznania się z miejscami związanymi z kulturą na przedwojennym Bródnie i z samym starym Bródnem. Takim ukłonem w stronę historii będzie też wystawa zdjęć z przeszłości Bródna, która będzie otwarta na klatce schodowej przy ul. Krasnobrodzkiej 13 a także na czterech balkonach przy tej ulicy, na której zawisną wielkie banery ze zdjęciami, tworząc wyjątkową „galerię na bloku”.

d1yks19

Innym ciekawym wydarzeniem będą* zawody dla uczniów szkół podstawowych w edukacyjną grę filmową „Nieśmiertelne kadry: Charlie Chaplin”.* Grę będzie można pobrać ze strony internetowej Festiwalu i spokojnie zapoznać się z nią w zaciszu domowym, aby potem w Świcie zmierzyć się w nią z innymi graczami. Dla trzech pierwszych rodzin, które ukończą grę miejską oraz dla trójki zwycięzców w edukacyjnej grze filmowej Dom Kultury Świt przygotował bezpłatne półroczne indeksy, pozwalające na udział jednego dziecka w zajęciach Uniwersytetu Dzieci, działającego w Świcie.

Wszyscy mieszkańcy Warszawy, a szczególnie Bródna i Targówka zaproszeni są też do udziału w happeningu „Ludzie w melonikach”. W ustalonym czasie przed domem Kultury Świt powinno pojawić jak najwięcej osób mających na głowie chaplinowski melonik. Prosta instrukcję wykonania takiego melonika będzie można pobrać ze strony Festiwalu.

Z bardziej tradycyjnych wydarzeń warto też zwrócić uwagę na wystawę fotosów z filmów Chaplina, którą będzie można obejrzeć w holu kina Świt.

Wiele projekcji festiwalowych będzie bezpłatnych, na inne będzie obowiązywał bilet rodzinny (osoby przychodzące na film choćby z jednym dzieckiem zapłacą za każdą osobę tylko 5 zł).

d1yks19

Festiwal Chaplina wedle intencji organizatorów ma przyczynić się do zapoznania się jak największej liczby młodych widzów z postacią nieśmiertelnego Trampa w meloniku, które wszystkie swe niełatwe życiowe perypetie znosił z uśmiechem i nieustającą pogodą ducha.

d1yks19
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1yks19