Trwa ładowanie...

Na Muranowie stanie pomnik "Ratującym-Ocaleni"

Pomnik stanie przy Muzeum Historii Żydów Polskich. Ma upamiętnić Polaków, którzy pomagali Żydom podczas wojny

Na Muranowie stanie pomnik "Ratującym-Ocaleni"
djbekd4
djbekd4

Pomnik "Ratującym - Ocaleni" ma stanąć przy Muzeum Historii Żydów Polskich na warszawskim Muranowie .

*Projekt w całości sfinansuje powołana przez amerykańskiego biznesmana i filantropa pochodzącego z Częstochowy Zygmunta Rolata Fundacja „Pamięć i Przyszłość”. *- My ocaleni, chcemy postawić pomnik bohaterom polskim, którzy zbyt długo na takie upamiętnienie musieli czekać – mówi Zygmunt Rolat, pomysłodawca powstania pomnika. – My, Żydzi Polscy, nie wyraziliśmy jeszcze takiego wyraźnego podziękowania, dlatego uważam, że ten pomnik, który projektujemy najlepiej wyrazi nasze dzięki w tych słowach – „Ratującym - Ocaleni”.

W piątek ogłoszono formalnie zawiązanie się komitetu bodowy pomnika "Ratującym-Ocaleni". W skład Międzynarodowego Komitetu Budowy Pomnika „Ratującym - Ocaleni”, powołanego z inicjatywy Zygmunta Rolata, weszło 27 osób. Są to wybitni działacze żydowscy z Polski, USA, Israela, Kanady, Francji i Australii.

djbekd4

Projekt pomnika zostanie wyłoniony w ramach konkursu, który wkrótce zostanie rozpisany. Odsłonięcie pomnika planowane jest na jesień 2014 roku, gdy nastąpi oficjalne otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich.

Nie jest to jedyny pomnik upamiętaniający Polaków pomagającym Żydom, jaki stanie w Warszawie. Niedawno stołeczny ratusz oraz Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa ogłosiły konkurs architektoniczny na monument, który ma stanąć na pl. Grzybowskim .

djbekd4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
djbekd4