Trwa ładowanie...
d2lby4u
wola

Na Odolanach staną pierwsze mieszkania z programu "Mieszkanie Plus"

Na początek ma powstać ich aż 30 tysięcy
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Na Odolanach staną pierwsze mieszkania z programu "Mieszkanie Plus"
d2lby4u

Znamy pierwszą lokalizację, gdzie mają stanąć tanie mieszkania na wynajem w ramach rządowego programu "Mieszkanie Plus". Będą to Odolany na warszawskiej Woli - informuje RMF FM.

Na początek ma powstać ich aż 30 tysięcy. Będa mieściły się w 3- i 4-piętrowych blokach. Bez piwnic i garaży. Staną na gruntach należących do Polskich Kolei Państwowych leżących na wolskich Odolanach.

Obecnie znajdują się tam torowiska i budynki techniczne Polskich Kolei Państwowych. Jak informuje stacja, PKP przekaże te grunty do państwowego funduszu. W zamian za coroczny zysk powstaną kolejne mieszkania.

d2lby4u

Lokale "dostępne cenowo"

Rząd przedstawił program "Mieszkania Plus" w ostatni piątek. - Ten program jest pierwszym kompleksowym rozwiązaniem problemów mieszkaniowych Polaków, to szansa na myślenie o bezpiecznej przyszłości polskich rodzin - powiedziała w trakcie konferencji Premier Beata Szydło.

Program będzie opierał się na trzech filarach: wsparciu budownictwa społecznego, mieszkaniach budowanych na gruntach skarbu państwa (Narodowy Fundusz Mieszkaniowy) oraz wsparciu oszczędzania na cele mieszkaniowe w ramach Indywidulanych Kont Mieszkaniowych.

Narodowy Fundusz Mieszkaniowy zostanie powołany ustawą, jako podmiot działający na zasadach rynkowych. Jako swoisty bank ziemi, będzie on realizował budownictwo mieszkaniowe przede wszystkim w oparciu o grunty Skarbu Państwa. W ramach Funduszu powstaną mieszkania na wynajem o dostępnym czynszu i z możliwością dojścia do własności.

Wybudowane w ramach programu Mieszkanie Plus lokale będą dostępne cenowo. Korzystający z programu będą mogli tylko wynajmować mieszkania lub wynajmować je z opcją docelowego przeniesienia własności. Taka formuła będzie sprzyjała zwiększeniu mobilności społeczeństwa, także na rynku
pracy.

Premia za oszczędzanie

Uzupełnieniem programu będzie zwiększenie wsparcia rządu dla społecznego budownictwa czynszowego. Samorządy mogą wnioskować o dofinansowanie w wysokości 35 - 55% kosztów budowy mieszkań komunalnych. Samorządy, spółki gminne i towarzystwa budownictwa społecznego mogą także ubiegać się o preferencyjne kredyty w Banku Gospodarstwa Krajowego na budowę społecznych mieszkań czynszowych.

d2lby4u

Zostanie stworzony system oszczędzania na cele mieszkaniowe (zakup, wkład własny, remont), którego uczestnicy będą mogli w bankach założyć rachunki bankowe z premią za systematyczne oszczędzanie. Umożliwi to poprawę dostępności mieszkań, bo oszczędzać będzie można na różne cele mieszkaniowe: nie tylko na zakup czy budowę, ale także np. wkład własny przy zakupie nieruchomości na kredyt lub na wkład mieszkaniowy w spółdzielni czy tbs. Środki te będzie można wykorzystać na poprawę standardu lokalu - remont czy wykończenie mieszkania.

Źródło: RMF/PAP

Przeczytajcie też: Rośnie liczba fałszywych alarmów bombowych. Najwięcej "bombiarzy" na Mazowszu

d2lby4u

Podziel się opinią

Share

d2lby4u

d2lby4u