Trwa ładowanie...

Na pl. Zawiszy wróci Zielona Syrenka

Instytut Starzyńskiego prosi o pomoc w tej sprawie

Na pl. Zawiszy wróci Zielona Syrenka
d4f86vj
d4f86vj

Udało nam się namówić Instytut Stefana Starzyńskiego przy Muzeum Powstania Warszawskiego do wskrzeszenia rzeźby Zielonej Syrenki na placu Zawiszy - poinformowała Fundacja Warszawa Jest Kobietą. *Pokryta roślinami metalowa konstrukcja przedstawiająca symbol Warszawy stała kiedyś na pl. Zawszy. Nie wiadomo kiedy zniknęła. Teraz ma wrócić.*

- Jest pewien problem z ustaleniem dokładnej lokalizacji konstrukcji. Być może stała tam, gdzie obecnie mieści się Hotel Sobieski, być może na pasie zieli rozdzielającym ulicę Raszyńską - wyjaśnia WawaLove.pl Agnieszka Szulejewska z Instytutu Starzyńskiego. Dlatego zarówno instytucja, jak i fundacja zwraca się do pomoc do świadków - ludzi, którzy pamiętają Zieloną Syrenkę i mogliby pomóc w ustaleniu, gdzie dokładnie się znajdowała. - Zachowało się kilka zdjęć, ale na ich podstawie trudno to wyjaśnić - mówi Szulejowska. I dodaje, że jeśli okazałoby się, że Syrenka stała w miejscu hotelu, poszukają innej lokalizacji. - Zielona Syrenka na pewno wróci - mówi z przekonaniem.

Instytut bierze też pod uwagę fakt, iż mogła istnieć więcej niż jedna taka rzeźba. W tym czasie bardzo dbano o stołeczną zieleń, co widać na fotografiach z tamtych czasów. Zdjęcia, jakie posiada Instytut, pochodzą z lat 1973 - 1975. - To jeszcze nie tak odległy okres - mówi Szulejowska. i dodaje: - Być może w rodzinnych archiwach warszawiaków znajdują się fotografie z tamtych czasów. Może ktoś zrobił sobie pamiątkowe zdjęcie na jej tle? A może wciąż żyje jej autor? Im więcej szczegółów będziemy mieli, tym szybciej Syrenka wróci - podkreśla.

Wszelkie informacje dotyczące Zielonej Syrenki można wysyłać na adresy:
syrenka@1944.pl lub na redakcja@wawalove.pl

d4f86vj

DZIEJE SIĘ! Udało nam się namówić Instytut Stefana Starzyńskiego przy Muzeum Powstania Warszawskiego do wskrzeszenia...

Opublikowany przez Warszawa jest kobietą na 9 marca 2016


d4f86vj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4f86vj