Trwa ładowanie...
pomnik
28-10-2017 09:59

Na Powązkach odsłonięto pomnik Wojciecha Młynarskiego. "Mistrz słowa"

"Chcieliśmy aby grób miał swoją prostotę i skromność, tak jak tata był skromny".

Na Powązkach odsłonięto pomnik Wojciecha Młynarskiego. "Mistrz słowa"
d3q8otg
d3q8otg

Pomnik z wizerunkiem artysty stanął w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. "Nagrobek jest skromny, tak jak tata" - powiedziała córka artysty Agata Młynarska.

Pomnik stanął pomiędzy miejscami, gdzie pochowani są Dobiesław Damięcki i Stefan Jaracz. Centralnym elementem pomnika jest jeden z najbardziej charakterystycznych wizerunków Wojciecha Młynarskiego wykonany przez artystę Jerzego Dudę-Gracza - jego bliskiego przyjaciela. Jest to czarno-biała grafika ze stojącą sylwetką Młynarskiego umieszczona na granitowym sześcianie. "Chcieliśmy aby grób miał swoją prostotę i skromność, tak jak tata był skromny" - powiedziała PAP Agata Młynarska.

"Dzisiaj nastąpiło odsłonięcie pomnika naszego taty w Alei Zasłużonych, miedzy pięknymi, bardzo znanymi i często odwiedzanymi przez warszawiaków grobami Stefana Jaracza i Dobiesława Damięckiego. Miejsce, które zostało przydzielone tacie na jego wieczne czasy było bardzo maleńkie; zastanawialiśmy się co mogłoby się tutaj znaleźć jako jego nagrobek. Nie było to łatwe, ale pan Marek Szołtun pomógł nam wymyślić projekt, który u2013 wydaje się nam u2013 idealnie wpisuje się w to trudne miejsce" - mówiła córka artysty.

Jak dodała, figura, która znalazła się na nagrobku była obecna na płycie pt. 'Recital '71' a także na okładce książki 'W co się bawić?'. "Towarzyszyła tacie także przy wielu recitalach, koncertach i programach telewizyjnych. Mówił, że jest to jego logo, jego figura. Bardzo był z nią związany i powtarzał, że idealnie udało się Dudzie-Graczowi odtworzyć jego charakter. Okazało się jednak, że nie jest to takie łatwe, aby kreskę przenieść na kamień, ale pan Szołtun dokonał absolutnego cudu" - zaznaczyła Młynarska.

Na nagrobku widnieje napis: "Mistrz słowa". Jak mówiła córka artysty, sformułowanie to jest "krótkie i zwięzłe". "Być może za 50 czy 100 lat ludzie nie będą wiedzieli kim był ten człowiek".

d3q8otg

Wojciech Młynarski - poeta, satyryk, artysta kabaretowy. Był autorem piosenek i librett, piosenkarzem, kompozytorem, ale też dramaturgiem, scenarzystą i reżyserem teatralnym. Zmarł po długiej chorobie 15 marca 2017 r.

źródło: PAP

Jesteś świadkiem zdarzenia w Warszawie, które jest dla Ciebie ważne? Widzisz coś ciekawego? Skontaktuj się z nami przez Facebooka lub na wawalove@grupawp.pl.

Przeczytaj też: Śmiertelnie potrącił 14-latkę, dziewczynka przeleciała kilkanaście metrów dalej. Sąd zwiększa karę

d3q8otg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3q8otg