Trwa ładowanie...
d41wleq

Na ratunek żółwiom błotnym. Zmiany w stołecznym ZOO

Te gady mogą dożyć nawet 120 lat! Jednak na Mazowszu żyje tylko setka przedstawicieli tego zagrożonego wyginięciem gatunku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Na ratunek żółwiom błotnym. Zmiany w stołecznym ZOO
d41wleq

Do Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta zgłosiły się cztery firmy, które chcą wybudować w miejskim zoo oczko wodne, które posłuży do reintrodukcji żółwia błotnego. Na Mazowszu w stanie wolnym żyje tylko ok. 100 przedstawicieli tego zagrożonego wyginięciem gatunku.

Zastępca rzecznika stołecznego ratusza Agnieszka Kłąb poinformowała, że wykonawca inwestycji zostanie wybrany w ciągu najbliższych tygodni.

Firmy złożyły cztery oferty na kwoty od 184,5 tys. do ponad 392 tys. zł. Przedsiębiorca, który wygra będzie miał pięć miesięcy na wybudowanie obiektu. Program jest współfinansowany z pieniędzy unijnych.

d41wleq

W ramach projektu reintrodukcji żółwia błotnego w warszawskim zoo powstanie oczko wodne wraz z towarzyszącą infrastrukturą. Zakupiony ma być też specjalistyczny sprzęt m.in. inkubatory i kamery termowizyjne.

Reintrodukacja żółwia błotnego polegać będzie na wprowadzenia do środowiska młodych osobników tego gatunku. Zwierzęta, które posłużą do odbudowy populacji pochodzić będą z Poleskiego Parku Narodowego lub siedliska z rejonu Chełmskich Parków Krajobrazowych. Ratusz informuje, że obecnie na Mazowszu żyje jedynie ok. 100 tych gadów.

Centrum CITES warszawskiego zoo informuje, że zgodnie z polską czerwoną księgą zwierząt, żółw błotny jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Chroniony jest też przepisami unijnymi. Mimo, że występuje na dużym obszarze jest zwierzęciem bardzo rzadkim. Występuje w południowej i środkowej Europie, w północno zachodniej Afryce oraz w Azji Mniejszej. Największa populacja w Europie występuje we wschodniej części Polski na Pojezierzu Łęczyńsko – Włodawskim. Dość licznie występuje także na Pojezierzu Mazurskim, Pomorskim oraz Lubuskim, spotykany jest również w południowo-zachodniej Polsce.

Głównym środowiskiem życia żółwia błotnego jest woda. Zamieszkuje nieduże, bogato porośnięte lub wręcz zarastające stojące zbiorniki wodne np. stawy, torfowiska, olsy, rozległe moczary czy śródleśne bagna. Z powodu wysychania zbiorników oraz w poszukiwaniu miejsca złożenia jaj lub terenów łownych odbywa dalekie wędrówki. Na jesieni, z końcem października zapada w zimowy sen, by obudzić się w zależności od warunków atmosferycznych w marcu bądź na początku maja.

d41wleq

Szczególnymi zagrożeniami dla tego gada są: zanik naturalnego środowiska życia, niszczenie i użytkowanie miejsc lęgowych, nieprawidłowo prowadzona melioracja i osuszanie terenów. Żółwie są też szczególnie wrażliwe na suszę.

Żółwie błotne mogą żyć nawet do 120 lat.

Źródło: PAP

Oprac. Karolina Pietrzak

d41wleq

Przeczytajcie również: Kierowca MZA walczył o życie dzika. Zobacz film z momentu zdarzenia

d41wleq

Podziel się opinią

Share
d41wleq
d41wleq