Trwa ładowanie...

Na ulice Warszawy wyjedzie pusty tramwaj. Dlaczego?

Wszystko z okazji IX Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Share
Na ulice Warszawy wyjedzie pusty tramwaj. Dlaczego?
dtgris7

27 stycznia o godzinie 17.30 przy pomniku Bohaterów Getta w Warszawie rozpoczną się organizowane przez Fundację Shalom uroczystości związane z IX Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu, pod Honorowym Patronatem Prezydent m. st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Tego dnia na ulice Warszawy wyjedzie także pusty tramwaj, który ma symbolizować żydowskich warszawiaków, którzy zginęli w obozach koncentracyjnych i gettach.

Zwracamy się do wszystkich, aby tego dnia o godzinie 18:00 przywołali pamięć o ofiarach Zagłady stawiając w oknie zapaloną świecę – apeluje Gołda Tencer z fundacji Shalom – Niczym gorejąca świeca musi płonąć w nas pamięć o tych, którzy tak bardzo cierpieli. Obowiązkiem każdego jest troszczyć się, aby światło pamięci nigdy nie zgasło w naszej świadomości.* Zapraszamy wszystkich do włączenia się w upamiętnienie Ofiar Holokaustu 27 stycznia o godz. 18.00 poprzez zapalenie świecy w oknie.*

dtgris7

* Warszawskie obchody IX Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu rozpoczną się przy Pomniku Bohaterów Getta o godz. 17.30.* Przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, ambasad, organizacji społecznych i wyznaniowych złożą wieńce pod pomnikiem. Wsparcie i udział Kościoła Katolickiego oraz innych wspólnot wyznaniowych w IX Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu będzie bardzo ważnym akcentem podkreślającym duchowy, ekumeniczny wymiar tego wydarzenia. Przedstawiciele różnych wyznań i kościołów odmówią modlitwę ekumeniczną za tych, którzy odeszli. W trakcie uroczystości odbędzie się również Apel Pamięci, podczas którego każdy z nas będzie mógł odczytać imiona Ofiar Holokaustu, także swoich bliskich. Przedstawiciele Fundacji Shalom zapraszają wszystkich do wzięcia udziału w tej podniosłej uroczystości.

Po uroczystości Muzeum Historii Żydów Polskich zaprasza na* koncert „Kołysanki na wieczny sen” w wykonaniu Leny Piękniewskiej i kwartetu jazzowego”. Wstęp wolny. Istnieje możliwość rezerwacji pod numerem: 22 471 03 01 lub pod adresem: rezerwacje@jewishmuseum.org.pl Tramwaj 27 stycznia br. w godz. 12.00 – 18.00, na ulice Warszawy wyjedzie oznaczony Gwiazdą Dawida* zabytkowy tramwaj . Pusty pojazd będzie symbolizować tramwaj kursujący w getcie warszawskim. Ma on przypomnieć mieszkańcom stolicy o żydowskich sąsiadach, którzy zginęli w obozach zagłady i w gettach. Tramwaj przejedzie trasą Plac Narutowicza - Nowowiejska - Marszałkowska - Andersa - Stawki - Jana Pawła II - Popiełuszki - Pętla Potocka - Popiełuszki - Arkadia - Okopowa - Towarowa - Plac Zawiszy – Narutowicza.

dtgris7

Podziel się opinią

Share
dtgris7
dtgris7