Trwa ładowanie...
Luiza Poreda
11-09-2013 11:48

Najbardziej warszawska planszówka ma już 70 lat!

Powstała w 1943 roku. Gramy w nią do dzisiaj

Najbardziej warszawska planszówka ma już 70 lat!
d3ihjd7
d3ihjd7

Znacie grę planszową "Superfarmer"? To gra, która powstała w Warszawie w 1943 roku. Nosiła wtedy nazwę "Hodowla zwierzątek",a jej autorem jest wybitny polski matematyk, profesor Karol Borsuk.

Kiedy Niemcy zamknęli Uniwersytet Warszawski, profesor został bez pracy. Pomysłem na ratowanie budżetu rodzinnego była sprzedaż gry. Zestawy do "Hodowli zwierzątek" przygotowywała metodami domowymi żona profesora, Zofia Borsukowa. Autorką rysunków zwierzątek była Janina Śliwicka. Gra zyskała wielką popularność - najpierw wśród przyjaciół rodziny, a potem w coraz szerszych kręgach osób znajomych i nieznajomych. W domu państwa Borsuków rozdzwonił się telefon, a w słuchawce, co chwilę słychać było pytanie: Czy to hodowla zwierzątek? Po potwierdzeniu następowało zamówienie i gry trafiały do sklepu.

Gra cieszyła nie tylko dzieci, wciągała także dorosłych, pomagając im przetrwać trudne momenty okupacji. Oryginalne egzemplarze gry spłonęły wraz z miastem w czasie powstania warszawskiego, w sierpniu 1944 roku. Szczęśliwie jeden z egzemplarzy zachował się poza Warszawą i wiele lat po wojnie wrócił do rodziny Borsuków.

d3ihjd7

W czerwcu 1997 roku z inicjatywy Zofii Borsukowej, z okazji jej 90 urodzin oraz w 15 rocznicę śmierci profesora Karola Borsuka "Hodowla zwierzątek" została wydana przez Grannę pod tytułem "Superfarmer". W 2002 roku powstała też wersja kieszonkowa tej gry - idealna do podróży.

Jeśli lubicie gry planszowe, bardzo polecamy właśnie "Superfarmera" - najbardziej warszawską planszówkę ze wszystkich!

* www.superfarmer.pl*

d3ihjd7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ihjd7