Trwa ładowanie...

Najpierw salmonella, teraz decyzja inspektora. Przedszkole w Chotomowie do zamknięcia

Co będzie dalej z dziećmi?

Najpierw salmonella, teraz decyzja inspektora. Przedszkole w Chotomowie do zamknięcia
d37enc2
d37enc2

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego *nakazał zamknąć przedszkole w podwarszawskim Chotomowie. Według niego stan placówki zagraża ludziom. Pozostaje pytanie, co zrobić z 170 dziećmi, które uczęszczają do przedszkola. Padł pomysł, by przenieść je... do kontenerów. *

O problemach w przedszkolu przy ulicy Żeligowskiego 27 w Chotomowie mówi się od początku roku. To właśnie wtedy dyrektor placówki zwróciła się do urzędu w sprawie złego stanu technicznego budynku. - Od tego momentu zaczęły się nasze działania - mówi Michał Smoliński z urzędu gminy w Jabłonnie w rozmowie z tvnwarszawa.pl.

Jak dodaje urzędnik, zlecono specjalną ekspertyzę techniczną. W dokumencie padają stwierdzenia, że budynek nalezy zdemontować, zaprojektować i wybudować na nowo. Sprawą przedszkola zainteresował się Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, który wszczął postępowanie. Po miesiącu wydano decyzję, by "opróżnić w całości budynek Przedszkola Gminnego w Chotomowie, przy Żeligowskiego 27".

To jednak nie wszystko - inspektor zarządził zamontowanie na budynku odpowiedniego zawiadomienia o "stanie zagrożenia bezpieczeństwa ludzi i mienia oraz zakazie jego użytkowania" oraz "wygrodzenie tego budynku taśmą ostrzegawczą". Przede wszystkim Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego zadecydował wykonać niezbędne zabezpieczenia w celu usunięcia bezpośredniego zagrożenia.

d37enc2

Jak uzasadnia swoje zarządzenie inspektor? PIINB skarży się na "zły stan techniczny okładzin elewacji budynku", "elementy drewniane, które są całkowicie zużyte" oraz "duże ubytki w deskowaniu". Zaznacza również "w elementach budynku występują znaczne uszkodzenia (…) które zagrażają dalszemu użytkowaniu".

Urząd gminy Jabłonna ma trzy miesiące na działanie od daty uprawomocnienia. Jednak magistrat chce odwołać się od decyzji PIINB. Dalsze kroki mają zostać omówione na nadzwyczajnej sesji miasta. Pomimo tego, władze Jabłonny szykują już awaryjny plan działania. Stoimy na stanowisku, że w tym momencie rozwiązaniem sytuacji jest budowa przedszkola tymczasowego kontenerowego na działce przy ulicy Piusa w Chotomowie. A jednocześnie rozpoczęcie projektu i budowy przedszkola, które znalazłoby się przy tak zwanym Centrum Edukacji Kulturalno-Sportowej, również w Chotomowie - wyjaśnia Michał Smoliński z urzędu gminy.

Do przedszkola przy ulicy Żeligowskiego 27 w Chotomowie uczęszcza 173 dzieci. Ostatnio o tej placówce było głośno, gdy doszło do zatrucia w tej placówce. Do szpitala trafiło około 40 przedszkolaków, u których stwierdzono salmonellę. Sprawę bada prokuratura.

Źródło: tvnwarszawa.pl

d37enc2

Oprac. Karolina Pietrzak

Jesteś świadkiem zdarzenia w Warszawie, które jest dla Ciebie ważne? Widzisz coś ciekawego? Skontaktuj się z nami przez Facebooka lub na wawalove@grupawp.pl.

Przeczytajcie również: Kamienica zwrócona dwa razy. Kolejny adres pod lupą komisji

d37enc2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37enc2