Trwa ładowanie...

"Narodowy, polski pejzaż”. Macierewicz zapowiada budowę Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920

Obiekt powstanie na setną rocznicę Bitwy Warszawskiej.

"Narodowy, polski pejzaż”. Macierewicz zapowiada budowę Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920
d3a6z52
d3a6z52

W Ossowie pod Warszawą Muzeum Wojska Polskiego otworzy swoją filię. Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej. Inwestycja ma być ukończona do 2020 r.

W poniedziałek Muzeum Wojska Polskiego zorganizowało konferencję podczas której omawiano budowę Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Ossowie. Zwyciężył projekt pracowni "Dom i Miasto".

- W wyniku zamkniętego konkursu wyłoniony został projekt obiektu memorialnego – nie tylko samego muzeum, ale także i swego rodzaju pomnika, który ma się znajdować w Ossowie upamiętniający bitwę, jak i wysiłek całego społeczeństwa w roku 1920 – oznajmił Witold Głębowicz z Muzeum Wojska Polskiego.

Podczas konferencji obecny był również minister obrony narodowej, Antoni Macierewicz. Zaznaczył, że inwestycja jest niezbędna. - Bitwa Warszawska, która zdecydowała o losach niepodległości Polski, o losach Europy i w jakimś sensie o dziejach świata, po dziś dzień nie ma swojego pomnika. To jest rzecz zupełnie niebywała – ogłosił minister.

Macierewicz tłumaczył, że konieczne jest całościowe pokazanie bitwy. – Ze wszystkimi wojskowymi elementami - od transzei przez wozy bojowe; a także oznaczające wielkość i ogrom tego wydarzenia i samej bitwy - dwa wielkie, mierzące 120 metrów, proporce biało-czerwone, które będą widoczne z bardzo dużej odległości.

d3a6z52

Dyskusję o konieczności wybudowania pomnika rozpoczął już Saryusz-Wolski, który napisał na Twitterze o "bitwie, która nie ma pomnika w Polsce". Na wpis europosła zareagował były minister gospodarki Janusz Piechociński. Przypomniał, że w Radzyminie lub na polach Ossowa można znaleźć takie pomniki. I stwierdził, że nigdy nie widział tam Saryusza-Wolskiego, więc może stąd wynika jego niewiedza. Piechociński zaproponował też spotkanie. Napisał: "może 15 VIII w Radzyminie o 15:00 pod Witosem na Rynku, a potem od 17 w Mauzoleum po tym wpisie jesteś mi to winien".

moze 15 VIIIw Radzyminie o 15 00 pod Witosem na Rynku a potem od 17 w Mauzoleum po tym wpisie jesteś mi to winien do zobaczycha

— Janusz Piechociński (@Piechocinski)

Proces związany z budową nowego muzeum rozpocznie się wiosnę 2018 r. Inwestycja ma zostać ukończona w 2020 r. na stuletnią rocznicę Bitwy Warszawskiej.

d3a6z52

Dalsze działania

- Będziemy chcieli też patronować zbudowaniu pomnika w Radzyminie, bo wielka bitwa o Radzymin miała znaczenie nieprzemijające, no i oczywiście w samej Warszawie, gdzie musi stanąć prędzej czy później kolumna chwały Wojska Polskiego. Mam nadzieję, że wszystkie te projekty zrealizujemy lub zaczniemy do setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej - mówił szef MON.

Jak wyjaśniał zgromadzonym Macierewicz każdy Polak oczekuje, aby Bitwa Warszawska stała się częścią warszawskiego i narodowego, polskiego pejzażu. – Tamci żołnierze na to zasłużyli, ale i dzisiejsi Polacy, wy państwo, na to też zasłużyliście - podkreślił minister.

Projekt zostanie ufundowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

d3a6z52

Źródło: TVN Warszawa

d3a6z52
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3a6z52