Trwa ładowanie...
d1j4792

Naruszył nietykalność policjanta i został skazany. Minister wstrzymał wykonanie wyroku

W obronę Falkowskiego zaangażowało się środowisko związane z Ruchem Narodowym
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Naruszył nietykalność policjanta i został skazany. Minister wstrzymał wykonanie wyroku
d1j4792

Prokurator generalny Zbigniew Ziobro wstrzymał wykonanie kary pół roku więzienia mężczyźnie skazanemu za naruszenie nietykalności cielesnej policjanta w czasie protestów w 2014 r.

- W związku z licznymi pytaniami oraz protestami obywateli dotyczącymi Marcina F. - skazanego w związku ze swoim udziałem w proteście przeciwko rządowi w kontekście tzw. afery taśmowej, Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro zdecydował z urzędu wstrzymać wykonanie kary pozbawienia wolności do czasu zbadania zasadności złożenia wniosku o ułaskawienie. W tym celu wystąpił do właściwego sądu o przekazanie akt sprawy - poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości w przesłanym w poniedziałek komunikacie.

Chodzi o Marcina Falkowskiego, który został skazany we wrześniu 2015 roku przez sąd pierwszej instancji na pół roku pozbawienia wolności za naruszenie nietykalności cielesnej policjanta podczas protestu w Warszawie w czerwcu 2014 r. Potem Falkowski zwrócił się o ułaskawienie do prezydenta Andrzeja Dudy.

d1j4792

W obronę Falkowskiego zaangażowało się środowisko związane z Ruchem Narodowym, którego niektórzy członkowie brali udział w tamtej uznanej przez policję za nielegalną manifestacji i zostali zatrzymani, również za naruszenie nietykalności policjanta.

Poseł Kukiz'15 Robert Winnicki, który także był wśród nich, mówił w czwartek w Polskim Radiu, że jeśli Falkowski "nie zostanie ułaskawiony przez prezydenta, to 23 marca zacznie odsiadywać wyrok za polityczną manifestację".

Był już skazywany za znieważenie

Zadowolenie z decyzji Ziobry wyraził Marcin Bosak z Ruchu Narodowego. - On brał udział w manifestacji, w pewnym momencie postanowili zatrzymać ją policjanci; zaczęli spychać uczestników, w pewnym momencie bić pałkami. Marcin nawet się specjalnie nie bronił, a ponoć kopał w brzuch, za co został oskarżony o naruszenie nietykalności - mówił Bosak.

d1j4792

Według niego, prowadzący sprawę sędzia był nieobiektywny, jak mówił, "uprzedzony" był też sąd drugiej instancji, który miał wskazywać na to, że mężczyzna był już skazany za znieważenie funkcjonariuszy w 2002 i 2008 r. Zdaniem Bosaka kara dla Falkowskiego była zbyt surowa w stosunku do zarzucanego mu czynu, a "okoliczności zdarzenia, agresywna postawa policji wobec demonstrantów i brak konfliktu z prawem od wielu lat" powinny przemawiać na jego korzyść i "skłonić sąd do zastosowania mniej uciążliwej kary".

Przeczytajcie też: Pod Sejmem chciał się podpalić mężczyzna. Trafił do szpitala

d1j4792

Podziel się opinią

Share
d1j4792
d1j4792