Trwa ładowanie...

Nie będzie pałowania 13 grudnia, zamiast tego - gra miejska

"Młodzi Pamiętają" o stanie wojennym

Nie będzie pałowania 13 grudnia, zamiast tego - gra miejska
d3hcbm0
d3hcbm0
  1. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce za dwa dni. Z tej okazji już po raz ósmy odbędzie się akcja "Młodzi Pamiętają". Tym razem jednak odbędzie się jednak bez ulicznej bitwy, która do tej pory była żelaznym punktem programu. W role zomowców na placu Zamkowym wcielało się kilkunastu członków tzw. grup rekonstrukcyjnych, demonstrantów grało kilkudziesięciu wolontariuszy. Publiczność jednak z roku na rok była coraz mniejsza, więc w tym roku zdecydowano się odejść od tej formuły. Co Fundacja Odpowiedzialność Obywatelska, organizator akcji "Młodzi Pamiętają" oferuje w zamian? Grę miejską oraz warsztaty i spotkania edukacyjne. Będzie też inscenizacja, ale nie bitwa. Tym razem odbędzie się bez pałowania.

W nowym programie również są obecni zomowcy. Wyposażeni w hełmy, pałki i tarcze staną na "patelni" przed stacją metra Centrum i będa rozdawać ulotki edukacyjne na temat stanu wojennego. 13 grudnia od 6:00 do 23:00 będzie tam również opancerzony pojazd SKOT, koksownik oraz telebim, na którym wyświetlane będą przemówienia generała Jaruzelskiego. Koksowniki i zomowcy pojawią się także na placu Bankowym.

Zamiast pokazu pałowania na Starym Mieście proponuje bardziej pokojową formę zabawy: sobotnią grę miejską pt. "Stan niepokoju", której uczestnicy muszą się zmierzyć z trudną rzeczywistością stanu wojennego. Masz na utrzymaniu rodzinę – przed Tobą trudny czas, w którym walką będzie każdy dzień - tak o formule gry piszą organizatorzy - Dzisiaj po raz kolejny usłyszałeś o zmaganiach z władzą ludową na ulicach miasta. Też chcesz tam być, też chcesz walczyć. Jednak dzisiaj musisz zdobyć jedzenie i kilka przyborów szkolnych dla córki – jutro idzie po zimowej przerwie do szkoły. Wychodzisz wcześnie rano z domu – tym razem do pracy, nie na ulicę. Wokół tłum szarych zlęknionych ludzi. Sprężystym krokiem mijasz kolejne skrzyżowanie, podnosisz głowę i uśmiechasz się szeroko – z dachu budynku zwiesza się biało-czerwony napis "Solidarność". Szybko podejmujesz decyzję i skręcasz w najbliższą bramę. Gra odbędzie się w sobotę, 15 grudnia, o start o wyznaczonych godzinach z małego dziedzińca UW. Potrwa około 2,5-3
godzin. Rejestracja na stronie internetowej .

Kompletny program akcji "Młodzi Pamiętają" na stronie organizatora .

d3hcbm0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hcbm0