Trwa ładowanie...

Nie chcą świętować 73. rocznicy powstania warszawskiego z ONR-owcami. "To spodlenie ważnego symbolu"

Organizatorzy "Marszu Milczenia" i nie zgadzają się z tym, w jaki spobób ONR-owcy świętują rocznicę powstania warszawskiego.

Nie chcą świętować 73. rocznicy powstania warszawskiego z ONR-owcami. "To spodlenie ważnego symbolu"
d2vj2yy
d2vj2yy

Jak co roku, narodowcy szykują marsz ulicami stolicy z okazji rocznicy powstania warszawskiego. Nie wszystkim podoba się ich sposób świętowania. Na 1 sierpnia mieszkańcy Warszawy zapowiedzieli "Marsz Milczenia" - w ciszy i skupieniu oddadzą cześć powstańcom.

Na Facebooku Marsz Milczenia '44 pojawiło się zdjęcie mężczyzny ubranego w bluzę z symbolami narodowymi i tatuażem "Polska Walcząca" na szyi. W ręku trzyma butelkę z napojem. "Komu zależy na spodleniu tak ważnego symbolu tamtych dni, dlaczego?" - napisano pod zdjęciem.

Autorzy fanpage’a są organizatorami "Marszu Milczenia" i nie zgadzają się z tym, w jaki spobób ONR-owcy świętują rocznicę powstania warszawskiego.

"Marsz Milczenia - to wyraz hołdu dla ofiar złożonych tak przez Powstańców, jak i mieszkańców ówczesnej Warszawy. Bez flag i innych oznaczeń przynależności partyjnych i organizacyjnych, bez rac i okrzyków typu "Śmierć Wrogom Ojczyzny", w ciszy i skupieniu, jedynie w towarzystwie odgłosów strzałów i spadających bomb, oddamy cześć Warszawiakom tamtych dni – wyjaśniają organizatorzy wydarzenia na Facebooku.

Pomysłodawcy marszu sprzeciwiają się wykorzystywaniu symboli narodowych np. na odzieży. "Pójdźmy bez emblematów partyjnych, a kotwica niech będzie na opaskach prawdziwych bohaterów, a nie tych, którzy zbyt często symbole umieszczają na kijach bejsbolowych czy odzieży. Cisza jest największym hołdem, który możemy złożyć wszystkim bohaterom. Nie będzie krzyku, nie będzie flar, wrzasku, brązowych i czarnych koszul przypominających nazistów. Będzie cisza i zaduma!" - zachęcają.

d2vj2yy

Marsz rozpocznie się 1 sierpnia o godz.16.30 na ul. Jana Kilińskiego, a zakończy na ul. Waliców 14 o godz. 18.30.

Tak świętują narodowcy

Z kolei ONR-owcy zapraszają na VI Marsz Powstania Warszawskiego - "Powstańcza Krew". Organizatorem wydarzenia jest Brygada Mazowiecka Obozu Narodowo-Radykalnego.

"Wielkimi krokami zbliża się 1 sierpnia, dzień bliski sercu zdecydowanej większości polskiego społeczeństwa, pierwszy dzień zrywu o wolność dla stolicy Polski. Powstanie Warszawskie to historia piękna i zarazem bolesna, dająca przykład bezgranicznego poświęcenia dla idei niepodległości dla własnego narodu i państwa” - napisali w wydarzeniu na Facebooku.

Marszowi narodowców towarzyszy rozdawanie ulotek, plakatów i przemówienia organizatorów. W związku z tym ONR-owcy zorganizowali zbiórkę pieniędzy na stronie wrzutka.pl. "Dążąc do jak najgodniejszego wspomnienia bohaterskiej walki trwającej 63 dni, postanowiliśmy rozbudować program obchodów upamiętniających Powstanie Warszawskie. Aktualnie prowadzimy zbiórkę, która pozwoli nam sfinansować dodatkowe inicjatywy” – wyjaśniają.

d2vj2yy

Czym są "dodatkowe inicjatywy"?

"W planach mamy utworzenie ‘Powstańczego miasteczka’, które miałoby funkcjonować od godzin porannych, a w którego zakres wejść miałyby elementy rekonstrukcji historycznej przypominające o Powstaniu, materiały informacyjne itp. Drugim ważnym elementem, który chcielibyśmy wdrożyć jest organizacja punktu oddawania krwi. Dodatkową atrakcją miałby być koncert wykonawców muzyki patriotycznej, nawiązującej do Powstania Warszawskiego” - informują narodowcy.

Agresywne hasła

Media często informują o markach odzieżowych, które promują "patriotyczną" wersję ubrań. Niestety niektóre projekty są dość kontrowersyjne i związane z agresywnymi hasłami. W zeszłym roku po tym, jak jedna z prywatnych firm wypuściła na rynek kije bejsbolowe z symbolami narodowymi, rząd uznał, że należy je objąć większą ochroną. Znajdowały się na nich nadruki z m.in. szarżującą husarią, pomnikiem Małego Powstańca, znakiem Polski Walczącej czy napisami odwołującymi się do historii powstania warszawskiego.

d2vj2yy

"Działalność handlowa w tym przypadku przyjmuje formy daleko odbiegające od zasad godnego upamiętniania tych symboli" - podkreślał wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński w piśmie do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

d2vj2yy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vj2yy