Trwa ładowanie...

Nie tylko Legionowo. Mieszkańcy Nieporętu też wypowiedzą się w sprawie metropolii warszawskiej

"Czy jest Pan/Pani za tym, żeby m. st. Warszawa jako jednostka samorządu terytorialnego, objęła gminę Nieporęt?”.

Nie tylko Legionowo. Mieszkańcy Nieporętu też wypowiedzą się w sprawie metropolii warszawskiej
d3v6kwh
d3v6kwh

Radni gminy Nieporęt przyjęli uchwałę o przeprowadzeniu referendum lokalnego, w którym mieszkańcy wypowiedzą się na temat przyłączenia do Warszawy.

31 marca w Nieporęcie odbyła się sesja nadzwyczajna, podczas której radni zagłosowali za włączeniem gminy do tzw. MegaWarszawy. Referendum zaplanowano na 14 maja. Mieszkańcy gminy odpowiedzą na pytanie: „Czy jest Pan/Pani za tym, żeby m. st. Warszawa jako jednostka samorządu terytorialnego, objęła gminę Nieporęt?”.

Na to samo pytanie ponad tydzień temu odpowiadali w referendum mieszkańcy Legionowa. Wynik był druzgocący dla pomysłu Prawa i Sprawiedlości dot. metropolii. W referendum w Legionowie 17 tys. 793 mieszkańców, czyli 94,27 proc., wskazało, że nie chce, by ich gmina została częścią metropolii warszawskiej .

Pomysł na referendum w tej sprawie pojawił sie też w gminie Raszyn .

Rada Gminy Nieporęt podczas nadzwyczajnego posiedzenia apelowała do prezydenta, marszałków obu izb parlamentu, premiera, posłów i wojewody o wycofanie projektu stołecznej ustawy metropolitalnej z dalszych prac legislacyjnych oraz „podjęcie szerokiego dialogu i konsultacji z samorządami i mieszkańcami”.

d3v6kwh

Pod koniec stycznia do Sejmu trafił projekt PiS ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy , który zakłada, że stolica stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, obejmującą ponad 30 gmin. Jedną z nich byłaby gmina miejska Warszawa (obecne miasto stołeczne Warszawa), składająca się z 18 dzielnic.

Poseł Jacek Sasin (PiS), który prezentował projekt ws. metropolii warszawskiej, podkreślał w ostatnich dniach, że nie toczą się nad nim prace, a przeprowadzane są konsultacje społeczne. W odpowiedzi na to wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski, korzystając z mapy PiS, na której wskazano miejsca konsultacji ws. metropolii warszawskiej, odwiedził trzy z nich. Mimo iż powinni znajdować sie w nich wolontariusze, wiceprezydent nie spotkał nikogo .

d3v6kwh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3v6kwh