Trwa ładowanie...
dro7ete

Nie żyje "Gryf". Bohater Powstania Warszawskiego

Był wielkim patriotą, który walczył o wolność Warszawy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nie żyje "Gryf". Bohater Powstania Warszawskiego
dro7ete

W wieku 96 latach zmarł Janusz Brochwicz-Lewiński ps. Gryf, bohater powstania warszawskiego i żołnierz batalionu AK "Parasol".

O śmierci "Gryfa" poinformował na Twitterze prezydent RP Andrzej Duda . - Żołnierz. Bohater Powstania Warszawskiego. Patriota. Wspaniały Człowiek. Cześć Jego pamięci! - napisał w czwartek prezydent.

- Zawsze podkreślał, że patriotyzm należy pojmować w kategorii bezinteresownej służby Rzeczypospolitej - powiedział Jan Józef Kasprzyk, p.o. szefa Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

dro7ete

Brochwicz-Lewiński urodził się 17 września 1920 roku w Wołkowysku w rodzinie ziemiańskiej. Jego ojciec Stanisław był profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Stefana Batorego.

Bronił Pałacyku Michla

W czasach powstania był dowódcą legendarnej grupy szturmowej, która broniła Pałacyku Michla na Woli. Pałacyk stanowił pierwszą linię obrony polskich oddziałów w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego na Woli.

Wkraczające 4 sierpnia 1944 r. formacje SS musiały pokonać stacjonujące tam grupy powstańcze, ponieważ ten obszar stanowił ważny łącznik pomiędzy wschodnią i zachodnią częścią lewobrzeżnej Warszawy. Powstańcy czterokrotnie odparli atak, jednak piąte natarcie - 6 sierpnia, wsparte przez niemieckie czołgi, zmusiło Polaków do odwrotu.

dro7ete

W listopadzie 2015 roku został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej, za działalność na rzecz środowisk kombatanckich, za pielęgnowanie pamięci o najnowszej historii Polski ".

Źródło: PAP/Wawalove.pl

(Oprac: MO)

Przeczytaj też: Zofia i Jan wciąż w modzie. Najpopularniejsze imiona w Warszawie

dro7ete

Podziel się opinią

Share

dro7ete

dro7ete