Trwa ładowanie...
Kinga Trzeszczkowska
03-10-2018 15:31

Nie żyje mjr Wacław Sikorski "Bocian"

W wieku 93 lat zmarł major Wacław Sikorski "Bocian", żołnierz Armii Krajowej i Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość", powstaniec warszawski, więzień polityczny PRL.

Nie żyje mjr Wacław Sikorski "Bocian"Źródło: Twitter, fot: Kancelaria Prezydenta RP
d3le6x1
d3le6x1

Informację o śmierci powstańca podała Kancelaria Prezydenta. - Odszedł Major Wacław Sikorski "Bocian", żołnierz AK, Powstaniec Warszawski. Przez komunistów skazany na śmierć - czytamy na Twitterze.

Sikorski urodził się 9 lutego 1925 roku w rodzinie kolejarzy. W czasie powstania służył jako sanitariusz w VI Obwodzie AK Praga, a po upadku powstania na Pradze wraz z rodziną schronił się w Choszczówce.

W październiku 1944 roku został wcielony do 9. Pułku Zapasowego Ludowego Wojska Polskiego stacjonującego na Majdanku. W 1945 roku na krótko wcielony do 17. Dywizji Piechoty Ludowego Wojska Polskiego, a następnie do Wojsk Ochrony Pogranicza.

22 stycznia 1949 przedstawiono mu zarzut szpiegostwa, za co Wacław Sikorski został skazany na karę śmierci. W kwietniu tego samego roku wyrok zmieniono na dożywocie.

d3le6x1

Po wyjściu z więzienia, 8 lutego 1956 był obserwowany przez UB. Zatrudnił się w Hucie Warszawa jako pracownik fizyczny, w szybkim czasie dostał posadę pracownika biurowego. Po siedmiu latach pracy w Hucie Sikorski przeniósł się do biura projektowego, gdzie przepracował kolejne 20 lat, do emerytury. W czasie pracy w biurze projektowym spędził rok w Wietnamie.

W 2010 roku powstał o nim film dokumentalny pt. Przesłuchanie ze scenariuszem i w reżyserii Adama Palenty.

Zobacz także: „Czy Polsce grozi Polexit?” Miller głęboko westchnął

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3le6x1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3le6x1