Trwa ładowanie...
d1h3tvx

Nie żyje ppłk. Stanisław Oleksiak. Honorowy prezes Światowego Związku Żołnierzy AK zmarł w wieku 93 lat

Zmarł honorowy prezes Światowego Związku Żołnierzy AK ppłk. Stanisław Oleksiak. W czasie wojny służył jako partyzant 77. pułku piechoty AK. W PRL był wieloletnim więźniem politycznym. Ppłk. Stanisław Oleksiak był kawalerem orderu wojennego Virtuti Militari.
Share
Nie żyje ppłk. Stanisław Oleksiak
Nie żyje ppłk. Stanisław OleksiakŹródło: East News, Fot: Lech Charewicz
d1h3tvx

O jego śmierci prezesa poinformowała rodzina. Wnuk ppłk. Oleksiaka Mateusz A. Jakubowski podał, że zmarł on w środę w nocy w otoczeniu najbliższych.

Stanisław Oleksiak urodził się w 1924 r. Dorastał na podlaskiej wsi w Przeździatce. Po wybuchu II wojny światowej uczył się w Szkole Głównej Handlowej. Włączył się do działalności konspiracyjnej za sprawą swoich braci: Henryka "Wichury" i Mariana "Sępa". Stanisław był odpowiedzialny za przewożenie meldunków i redagowanie tekstów nasłuchów radiowych. Artykuły później byłt drukowane w pierwszym piśmie konspiracyjnym "Przedświt" w Obwodzie AK "Sęp-Proso" Sokołów Podlaski.

Służył w 1. kompanii III bat. UBK 77. pułku piechoty Armii Krajowej, pod dowództwem por. Stanisław Karolkiewicz "Szczęsnego". Brał udział w akcji "Burza" oraz w jej kulminacyjnym momencie, czyli operacja "Ostra Brama", której celem było wyzwolenie Wilna.

d1h3tvx

4 października 1944 r. Oleksiak został poważnie ranny podczas walk z UB we wsi Perlejewo. Brał udział w tzw. procesie kiblowym, gdzie posiedzenia odbywały się w celach a oskarżonego sadzano na wiadrze. Stanisław Oleksiak opuścił więzienie w latem 1945 r. Trafił ponownie do niewoli w lipcu tego samego roku. Warunkowo wyszedł na wolność w grudniu 1954 r.

15 maja 2010 r. ppłk. Stanisław Oleksiak został wybrany na prezesa Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1h3tvx

Podziel się opinią

Share
d1h3tvx
d1h3tvx