Trwa ładowanie...

Nie żyje prof. Marek Kwiatkowski, varsavianista, były dyrektor Łazienek Królewskich

W 1960 r. Marek Kwiatkowski został kustoszem Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich. Przez wiele lat, do 2008 r., pełnił funkcję dyrektora zespołu pałacowo-ogrodowego Łazienki Królewskie.

Nie żyje prof. Marek Kwiatkowski, varsavianista, były dyrektor Łazienek Królewskich
d1gjucx
d1gjucx

W wieku 86 lat zmarł w środę były dyrektor Łazienek Królewskich, varsavianista, historyk sztuki prof. Marek Kwiatkowski - poinformowała jego asystentka Beata Gębalska. Kwiatkowski był autorem kilkudziesięciu książek, a także nauczycielem akademickim.

Kwiatkowski ukończył studia wyższe na Wydziale Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. W 1960 r. został kustoszem Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich. Przez wiele lat, do 208 r., pełnił funkcję dyrektora zespołu pałacowo-ogrodowego Łazienki Królewskie.

Stworzył także muzeum prywatne, skansen budownictwa staropolskiego, Muzeum Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego w Suchej koło Węgrowa. W 2003 r. Kwiatkowski otrzymał tytuł Honorowego Obywatela m. st. Warszawy (a także Honorowego Obywatela Powiatu Węgrowa), w 2005 r. został odznaczony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

"Jego zasługą jest scalenie i urządzenie zespołu pałacowo-ogrodowego Łazienki Królewskie oraz zorganizowanie w Starej Pomarańczarni pierwszej w kraju Galerii Rzeźby Polskiej" - pisano w uzasadnieniu decyzji o przyznaniu prof. Kwiatkowskiemu tytułu Honorowego Obywatela Warszawy. "Zaangażował się także w odbudowę Królikarni oraz urządzenie w niej Muzeum im. Xawerego Dunikowskiego. Był pierwszym kuratorem odbudowanego Zamku Królewskiego w Warszawie i autorem urządzenia wnętrz Pałacu w Otwocku Wielkim. Walnie przyczynił się do powstania Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II. Sprawował nadzór konserwatorski przy odbudowie hotelu Bristol i Pałacu Prezydenckiego. W 1983 r. został członkiem Warszawskiego Towarzystwa Naukowego" - wyliczano jego zasługi.

d1gjucx

Kwiatkowski był autorem licznych publikacji, w tym 15 poświęconych Warszawie, organizował także wystawy i ekspozycje muzealne.

d1gjucx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1gjucx