Trwa ładowanie...

Nie żyje Tadeusz Mazowiecki, honorowy obywatel Warszawy

Były premier III Rzeczypospolitej zmarł 28 października 2013 r. w wieku 86 lat

Nie żyje Tadeusz Mazowiecki, honorowy obywatel Warszawy
du1zw2t
du1zw2t

W poniedziałek 28 października 2013 roku zmarł Tadeusz Mazowiecki, szef pierwszego niekomunistycznego rządu III Rzeczpospolitej.* *Był publicystą, działaczem społecznym i politykiem. Od 2010 roku pełnił funkcję doradcy prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Tadeusz Mazowiecki urodził się 18 czerwca 1927 r. w Płocku. W latach 1949-1955 działał w stowarzyszeniu PAX. W 1958 r. założył miesięcznik "Więź" i został jego redaktorem naczelnym. W latach 1961-1972 był posłem na Sejm PRL III, IV i V kadencji z ramienia katolickiej grupy Znak. Interpelował w sprawie wydarzeń marcowych 1968. Po wydarzeniach grudnia 1970 r. występował o powołanie komisji w celu ustalenia winnych rozlewu krwi. Pozbawiony możliwości kandydowania na urząd poselski, w 1976 r. związał się ściśle z ruchem opozycyjnym. W sierpniu roku 1980 stanął na czele Komisji Ekspertów MKS, której zadaniem było wsparcie strajkujących w Gdańsku robotników w rokowaniach z władzą.

Od 1981 r. był redaktorem naczelnym "Tygodnika Solidarność ". Po wprowadzeniu stanu wojennego został aresztowany, a następnie internowany w Strzebielinku, potem Jaworzu i w Darłówku; zwolniono go jako jednego z ostatnich 23 grudnia 1982 r.

Mazowiecki był jednym z głównych negocjatorów podczas obrad Okrągłego Stołu. Na prośbę Lecha Wałęsy zgodził się zostać premierem pierwszego niekomunistycznego rządu III Rzeczpospolitej. Współtworzył konstytucję wolnej Polski. Przewodniczył Unii Wolności. W latach 1991-2001, przez trzy kolejne kadencje (I-III), sprawował mandat posła na Sejm jako członek Unii Demokratycznej a następnie Unii Wolności. Był jednym ze współzałożycieli Partii Demokratycznej.

du1zw2t

W latach 1992-1995 T. Mazowiecki był Specjalnym Sprawozdawcą Komisji Praw Człowieka ONZ ds. b. Jugosławii. Otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetów w Lowanium, Genui, Giessen, Poitiers i Exeter, Uniwersytetu Warszawskiego, Akademii Ekonomicznej w Katowicach, a także Uniwersytetu w Tuzli.

Został uhonorowany wieloma odznaczeniami, m.in. Orderem Orła Białego, Złotym Orderem Herbu Bośni, Orderem Legii Honorowej, Krzyżem Średnim z Gwiazdą Orderu Zasługi Republiki Węgierskiej, oraz wyróżniony Nagrodą Srebrenica i nagrodą Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

Tadeusz Mazowiecki był gorącym zwolennikiem integracji Polski z Unią Europejską. Od października 2010 r. był doradcą prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

du1zw2t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
du1zw2t