Trwa ładowanie...

Nobliści przyjadą do Warszawy

„Solidarni dla pokoju - czas działać” to tytuł XIII Światowego Szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla, który odbędzie się w Warszawie w dniach 21 - 23 października 2013r.

Nobliści przyjadą do Warszawy
d3ct1r0
d3ct1r0

Spotkanie noblistów, które odbędzie się tym razem w Warszawie, po raz pierwszy organizowane jest w Europie Środkowo-Wschodniej.

Ruch Solidarności był kamieniem milowym na drodze do odzyskania przez Polskę niepodległości. Jego idee zawsze były żywe w Warszawie – mieście wolności – powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz. – Stolica wielokrotnie udowadniała, a najtragiczniej podczas II wojny światowej, że wolność i niepodległość zarówno jednostki, jak i całych państw jest bazą, bez której nie można zbudować społeczeństwa obywatelskiego. Pokojowa Nagroda Nobla wręczana jest tym, którzy poprzez swoje działanie dają impuls innym, aby wspólnie zakończyć przemoc, przerwać walkę, siąść do negocjacji. Warszawa witając laureatów tej niezwykle prestiżowej nagrody staje się orędownikiem idei, dla których nobliści walczyli i za które zostali docenieni.

Laureaci Pokojowej Nagrody Nobla przez trzy dni obrad i spotkań w Warszawie dyskutować będą o aktualnych wyzwaniach stojących przed naszą cywilizacją oraz o działaniach na rzecz zapewnienia pokoju na świecie. Przesłanie Solidarności, która dokonała historycznych pokojowych przemian, będzie stanowić centralny punkt odniesienia w dyskusji o rozwoju świata, ujęty w tytule XIII Szczytu: „Solidarni dla pokoju - czas działać” („Stand in Solidarity for Peace-Time to Act”).

Sesje tematyczne z udziałem Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla odbędą się w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki, a zamknięcie konferencji w Teatrze Wielkim Opery Narodowej.

Swoją obecność zapowiedzielijuż m.in. duchowy i polityczny przywódca narodu tybetańskiego Jego Świątobliwość Dalajlama XIV, były prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow, były prezydent RPA Frederik Willem de Klerk, irańska prawniczka Shirin Ebadi, Leyman Gbowee z Liberii, Irlandki Betty Williams i Mairead Corrigan oraz twórca idei mikrokredytu Muhammad Yunus. W spotkaniach oraz wydarzeniach towarzyszących Szczytowi Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla weźmie udział około dwóch tysięcy osób.

d3ct1r0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ct1r0