Trwa ładowanie...

Noc Muzeów 2016. Udział weźmie ponad 250 instytucji

Podczas zeszłorocznej edycji, w miasto ruszyło ponad 300 tys. osób

Noc Muzeów 2016. Udział weźmie ponad 250 instytucji
dwc7tic
dwc7tic

Dokładnie 252 placówki - m.in. muzea, galerie, pracownie, instytucje państwowe - wezmą udział w tegorocznej warszawskiej edycji Nocy Muzeów. 14 maja będzie można m.in. zwiedzić stołeczne Centrum Bezpieczeństwa, zobaczyć zabytkowe polskie auta, a nawet wejść do Sejmu.

Jak co roku w Nocy Muzeów udział wezmą m.in. Muzeum Narodowe, Muzeum Powstania Warszawskiego , Muzeum Historii Polski, Zamek Królewski, Zachęta czy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Dla zwiedzających otwarte będą też - cieszące się co roku dużym zainteresowaniem - Belweder, Sejm, Senat i kancelaria premiera.

W Nocy Muzeów udział weźmie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. W siedzibie instytucji zostanie pokazane umundurowanie, uzbrojenie oraz samochody, które na misjach w Kosowie, Iraku, Bośni i Hercegowinie oraz Afganistanie wykorzystują BOR i policja. Oprócz tego strażacy zaprezentują specjalistyczny sprzęt do poszukiwania osób zasypanych, używany podczas akcji ratunkowych po trzęsieniu ziemi na Haiti oraz w Nepalu.

W wydarzeniach będzie można też wziąć udział m.in. w resortach: Edukacji Narodowej, Sprawiedliwości oraz Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Akcja będzie się odbywała również w obiektach Uniwersytetu Warszawskiego, który w tym roku świętuje 200. urodziny. W czasie Nocy Muzeów będzie można m.in. zwiedzić gabinet rektora, Kampus Główny, ogród botaniczny czy uniwersyteckie muzeum.

dwc7tic

Schron atomowy i koncert symfoniczny

Jak przypomnieli organizatorzy podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie, podczas ostatniej edycji imprezy stołeczne muzea odwiedziło ponad 300 tys. osób, z czego najwięcej - ponad 20 tys. - wybrało Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. 15 tys. gości zwiedziło natomiast Łazienki Królewskie, a 13 tys. - Muzeum Wojska Polskiego.

- Jak zaczynaliśmy po raz pierwszy, w Nocy Muzeów brało udział tylko 11 placówek. W tym roku samych muzeów mamy ponad 50, a jeszcze wiele innych instytucji do nas dołącza - powiedział wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak. - W tym roku w akcji wezmą 252 placówki, w tym rekordowa liczba debiutantów - dodał.

Będą to m.in. Centrum Bezpieczeństwa m. st. Warszawy, Sinfonia Varsovia, Legia Warszawa, Narodowy Instytut Audiowizualny, Centrum Pieniądza NBP i Ośrodek Kultury Muzułmańskiej.

Huta ArcelorMittal umożliwi zwiedzającym zwiedzenie schronu przeciwatomowego, który powstał na przełomie lat 50. i 60. XX w. i przetrwał do dziś w stanie nienaruszonym, z pełnym wyposażeniem.

dwc7tic

W siedzibie Orkiestry Sinfonia Varsovia oprócz koncertów i czytań odbędą się pokazy fotografowania szlachetnego - w technice mokrego kolodionu (ambrotypia) i ultrawielkoformatowej cyjanotypii.

- Widzowie stworzą gigantyczny portret Yehudi Menuhina - czytamy w przewodniku po Nocy Muzeów. W Centrum Bezpieczeństwa, które - jak podkreślają organizatorzy wydarzenia - "w roku szczytów NATO i Światowych Dni Młodzieży (...) zechce odwiedzić wielu mieszkańców", będzie można zobaczyć m.in. Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

Dla fanów motoryzacji i seriali

Narodowy Instytut Audiowizualny proponuje noc z serialami - "nowymi, ambitnymi tytułami, realizowanymi przez takie stacje jak HBO, Canal+ i Netflix" - która odbędzie się, w zależności od pogody, w sali kinowej lub na dziedzińcu. Pokazom skandynawskich seriali kryminalnych, produkcji balansujących na granicy na granicy dokumentu i fikcji oraz obrazom poświęconym wpływowi technologii na człowieka będzie towarzyszyła dyskusja z udziałem krytyków filmowych.

dwc7tic

Fani motoryzacji przed Muzeum Czar PRL będą mogli podziwiać m.in. zabytkowe nysy 522, fiata 125p, fiata 126p, warszawę, wołgę i wartburga. W środku będą czekały na nich np. gabinet KC, typowe M1 z epoki i jedyny w Polsce saturator stacjonarny.

Będzie można także zwiedzić - jak w poprzednich latach - Zespół Stacji Filtrów im. Lindleya. W tegorocznym programie jest m.in. zwiedzanie wieży ciśnień i Muzeum Wodociągów i Kanalizacji oraz picie "kranówki" bezpośrednio po uzdatnieniu.

W akcji wezmą udział także stołeczne sceny. W Teatrze Powszechnym zostanie otwarty Ogród Powszechny, w Teatrze Capitol odbędzie się pokaz spektaklu "Następnego dnia rano", a w Klubie Komediowym odbędzie się maraton improwizacji teatralnych. Przez 12 godzin - począwszy od 21.00 - wystąpią wszystkie grupy grające w klubie. Otwarte będą m.in. teatry Kamienica, Guliwer, Lalka, Polski, Warsawy i Studio.

dwc7tic

Koścoły i meczety

W Noc Muzeów także instytucje religijne - np. synagoga im. Nożyków, kościół ewangelicko-augsburski pw. św. Trójcy, Cmentarz Żydowski i nowootwarte muzeum Archidiecezji Warszawskiej - zaoferowały gościom m.in. zwiedzanie swoich siedzib.

Wydarzenia będą się odbywały także w miastach sąsiadujących ze stolicą. W Villa la Fleur w Konstancinie Jeziornej zaplanowano pokaz obrazów olejnych i rysunków autorstwa Henryka Epsteina z kolekcji Marka Roeflera, a w Muzeum Dulag 21 w Pruszkowie m.in. projekcję filmu dokumentalnego "Exodus Warszawy 1944" w reż. Grzegorza Szuplewskiego oraz koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu orkiestry dętej Pruszkowianka pod batutą Adama Malcherka.

Muzeum Drukarstwa Warszawskiego oferuje możliwość zrobienia własnych wydruków z linorytu i składu czcionkowego. W ruch wprawiona zostanie także zabytkowa maszyna korektorska. Natomiast w Muzeum Kowalstwa każdy chętny będzie mógł spróbować swoich sił przy kowadle, wykuwając drobny element z rozgrzanego do czerwoności żelaza.

dwc7tic

Biblioteka Publiczna w swojej siedzibie przy Koszykowej zaplanowała szereg wydarzeń poświęconych postaci Stefana "Wiecha" Wiecheckiego. Odbędą się m.in. projekcje filmów i nagrań audio z fragmentami felietonów czytanych przez samego autora. Centrum Interpretacji Zabytku zaprasza zaś na projekcje propagandowego filmu "Warszawa 1952", będącego jednocześnie dokumentu powojennej odbudowy stolicy. O latach 50. - kulturze, codzienności i modzie tamtych czasów - opowiedzą goście Domu Spotkań z Historią. W Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek historia" odbędzie się kolejna edycja festiwalu gier planszowych o tematyce historycznej.

Szczegóły dotyczące wydarzenia można znaleźć na stronie Nocy Muzeów .

dwc7tic
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwc7tic