Trwa ładowanie...

Nowa inwestycja Politechniki Warszawskiej. Uczelnia kupiła lotnisko

Politechnika Warszawska ma już poligon, na którym będą testowane pomysły i wynalazki studentów. To lotnisko w Sierakowie k. Przasnysza, które uczelnia kupiła.

Nowa inwestycja Politechniki Warszawskiej. Uczelnia kupiła lotniskoŹródło: 123RF
d34vjm3
d34vjm3

- Politechnika Warszawska, jako największy polski uniwersytet techniczny, potrzebuje poligonu doświadczalnego, na którym będzie można przeprowadzać testy nowych technologii - powiedział PAP dr inż. Antoni Kopyt z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa PW.

Teren lotniska z towarzyszącą mu infrastrukturą został zakupiony dzięki współfinansowanemu ze środków unijnych projektowi o wartości 33 mln zł. Na miejscu powstanie też centrum badawczo-rozwojowe.

Lotnisko spełniło oczekiwania Politechniki Warszawskiej. Jest blisko stolicy - dwie godziny drogi. Oprócz tego teren jest nisko zurbanizowany, co pozwoli bezpiecznie przeprowadzać testy. Bez obawy o to, że w okolicy znaleźć może się ktoś, komu lotnicze doświadczenia mogą zagrozić.

Zobacz też: Robot BB-8 z "Gwiezdnych wojen". Zrobiła go polska studentka

Na lotnisku studenci i naukowcy będą prowadzić prace związane z systemami bezzałogowymi, lotnictwem, nowoczesnymi technologiami materiałowymi oraz energetyką. Ważną częścią mają być drony, projektowane z myślą o pomocy służbom - policji, straży pożarnej - czy rolnikom.

d34vjm3

O tym, że lotnisko wydaje się być potrzebną inwestycją, najlepiej świadczą sukcesy studentów. Niedawno amatorska rakieta, stworzona przez Studenckie Koło Astronautyczne Politechniki Warszawskiej, osiągnęła pułap 18,5 kilometra. To rekord Polski.

Ale nie tylko studenci i naukowcy będą korzystać z zakupionego terenu. Lotnisko ma być też otwarte dla innych.

d34vjm3

- Chcemy tam ściągać aerokluby, organizować konferencje, pikniki lotnicze. Będziemy zachęcać do latania szybowcami studentów, ale także integrować się z lokalnymi szkołami. Przemysł lotniczy cały czas potrzebuje nowych ludzi do pracy, więc chcemy zachęcić ludzi do lotnictwa i przyczynić się do wzrostu zainteresowania tą tematyką - zapowiedział dr inż. Antoni Kopyt.

Politechnika Warszawska nie jest pierwszą uczelnią, która może pochwalić się własnym lotniskiem. Takie miejsce ma też Politechnika Rzeszowska. Wkrótce do grona dołączyć powinna Politechnika Wrocławska.

d34vjm3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34vjm3