Trwa ładowanie...

Nowe dzieła w Muzeum Narodowym i na Zamku Królewskim!

"Anna Teresa z Ossolińskich Potocka z wnukiem Alfredem" powróciła do kraju!

Nowe dzieła w Muzeum Narodowym i na Zamku Królewskim!
d3eghtb
d3eghtb

Od 20 stycznia 2013 r. na Zamku Królewskim w Warszawie będzie można oglądać obraz "Anna Teresa z Ossolińskich Potocka z wnukiem Alfredem" Jana Chrzciciela Lampiego - poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na swoich stronach. Wartość portretu szacowana jest na 1 mln 200 tys. zł! Na początek przyszłego roku planowane jest udostępnienie najnowszego nabytku Muzeum Narodowego w Warszawie - słynnej „Japonki” Olgi Boznańskiej.

Anna Teresa z Ossolińskich Potocka z wnukiem Alfredem przedstawia córkę wojewody wołyńskiego, Józefa Ossolińskiego, od 1760 zamężną z Józefem Potockim, krajczym koronnym. Z małżeństwa tego narodził się syn Jan - wybitny erudyta, pisarz i podróżnik, autor wielu dzieł z zakresu archeologii i lingwistyki oraz słynnej powieści „Rękopis znaleziony w Saragossie”. Na prezentowanym portrecie Anna Teresa przedstawiona jest z jego synem, Alfredem (1786-1862), późniejszym I ordynatem łańcuckim.

W 1945 roku Alfred Potocki wywiózł swoje dzieła sztuki za granicę. Obraz pozostawał w rękach rodziny Potockich, jednak ci, którzy w nieokreślonym czasie i z niewiadomych przyczyn go sprzedali. Portret został zakupiony przez Zamek Królewski w Warszawie. Jego prezentacja przewidywana jest na wystawie nabytków Zamku z lat 2011-2012, której otwarcie planuje się na 19 stycznia 2013 r.* Dla publiczności będzie dostępny od 20 stycznia 2013 r.*

Również w styczniu przyszłego roku w Muzeum Narodowym w Warszawie będzie można zobaczyć słynna "Japonkę" Olgi Boznańskiej. Obraz trafi do Galerii Sztuki XIX Wieku. Należy on do wczesnych prac artystki, powstał w pierwszych latach jej pobytu w Monachium, w 1889 roku. Olgę Boznańską należy uznać za najlepszą polską malarkę okresu modernizmu, z pewnością zalicza się również do ścisłego grona najwybitniejszych artystek europejskich.

d3eghtb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3eghtb