Trwa ładowanie...

Nowe rowery miejskie zachęcają do łamania przepisów?

"Będzie pokusa, aby napić się piwa"

Nowe rowery miejskie zachęcają do łamania przepisów?
d2yn1wo
d2yn1wo

Mieszkańcy stolicy mają do dyspozycji nowe rowery miejskie. Sieć wypożyczalni Veturilo została wyposażona w tandemy. Aktualnie do dyspozycji warszawiaków jest dziesięć dwuosobowych pojazdów . Nowe rowery budzą kontrowersje, ponieważ wyposażone są w otwieracz do butelek oraz miejsce, w którym można ją umieścić. - Będzie pokusa, aby napić się piwa - tłumaczy Janek z warszawskich Bielan.

- Napój w butelce z kapslem? U nas tylko piwo - mówi sprzedawca niewielkiego sklepu na Mokotowie. Od kierownika dużego hipermarketu na stołecznych Włochach dowiadujemy się, że na półkach można jeszcze znaleźć napoje bezalkoholowe w szklanych zakapslowanych butelkach, ale jest ich niewiele i cieszą się mniejszą popularnością od tych z zakrętką. - Otwieracz prędzej przyda się do otwierania piwa - tłumaczy.

O przeznaczenie otwieraczy zapytaliśmy Zarząd Transportu Miejskiego . - Jeśli ktoś podjedzie tandemem pod sklep, kupi piwo, a następnie wypije i pojedzie dalej, to musi liczyć się z konsekwencjami swojego czynu - tłumaczy Magdalena Potocka z biura prasowego ZTM. I przypomina, że jazda pod wpływem alkoholu jest zabroniona, a ludzie doskonale zdają sobie sprawę czym grozi łamanie tego przepisu.

- Pewnie część osób pokusi się, aby otworzyć piwko. My nie pijemy alkoholu, więc nas ten otwieracz kusić nie będzie. Poza tym myślę, że każdy ma swój rozum - mówi nam para młodych ludzi, która ma już za sobą przejażdżkę tandemem. A co sądzą o tego typu pojeździe? - Fajna sprawa, miło się jechało. Naprawdę super pomysł - tłumaczą rozmówcy.

d2yn1wo

Tandemy będą testowane przez wakacje. Potem zapadnie decyzja czy pozostaną w wypożyczalniach na stałe. - Dwuosobowe rowery są wspólnym pomysłem miasta oraz firmy Nextbike, operatora systemu rowerów miejskich - tłumaczy Artur Tondera z biura Pełnomocnika ds. Komunikacji Rowerowej. Zasady wypożyczenia tandemów są takie same jak w przypadku zwykłych jednośladów. Nowy rower można zlokalizować wchodząc na stronę veturilo.waw.pl. Tam, na interaktywnej mapie można sprawdzić, gdzie obecnie taki rower stoi. Warto pamiętać, że tandem może udźwignąć tylko 227 kg.

Od 2012 roku, kiedy w Warszawie wystartował system Veturilo użytkownicy dokonali już pięciu milionów wypożyczeń miejskich rowerów. Tylko w tym roku od momentu startu systemu operator firma Nextbike Polska, odnotowała ponad 930 tys. wynajęć.

d2yn1wo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2yn1wo