Trwa ładowanie...
17-01-1970 12:56

Nowe życie zabytkowych maszyn z fabryki Norblina [ZDJĘCIA]

Nowe życie zabytkowych maszyn z fabryki Norblina [ZDJĘCIA]
d7ey5nv
d7ey5nv

44 kompleksy maszyn - unikalne zabytki techniki – zostaną już wkrótce odrestaurowane oraz udostępnione publiczności w ramach Otwartego Muzeum Dawnej Fabryki Norblina będącego integralną częścią projektu rewitalizacji dawnej fabryki Norblina.

Program prac, którego celem jest doprowadzenie do uruchomienia jak największej liczby tych maszyn, prowadzony jest w oparciu o ustalenia z konserwatorem zabytków. Realizacja inwestycji rozpocznie się jeszcze w tym roku.

- Muzeum, do którego trafią odnowione maszyny będzie wyjątkowe z uwagi na swój układ, gdzie przestrzeń muzealna przenika się z przestrzenią handlowo-usługową. Zwiedzającym udostępnionych zostanie kilka ścieżek tematycznych składających się nie tylko z maszyn i materiałów multimedialnych, ale również zakupionej przez inwestora kolekcji platerów – tłumaczy Wawalove.pl Artur Setniewski, Prezes Fundacji Otwartego Muzeum Dawnej Fabryki Norblina.

d7ey5nv

Cenne pamiątki techniki staną się sztuką użytkową

Do najbardziej charakterystycznych zabytków techniki pozostałych po fabryce należy m.in. ważąca 12 ton ciągarka ławowa o długości ponad 16 metrów, której głównym zadaniem było zmniejszanie średnicy już wyprodukowanych rur i prętów. Na szczególną uwagę zasługuje też gilotyna do metalu napędzana silnikiem elektrycznym, wyprodukowana w 1912 r. tj. jeszcze za czasów zaboru rosyjskiego. Co ciekawe, dzięki prostej konstrukcji i precyzji wykonania maszyna ta jest sprawna do dziś. W dobrym stanie technicznym zachował się również wielociąg maszyn składający się z trzech ciągarek bębnowych służący do rozciągania drutu.

Pod opieką inwestora dawnej fabryki Norblina znajduje się również wiele maszyn niebędących zabytkami techniki, ale stanowiących cenną pamiątkę po czasach świetności zakładów i polskiego przemysłu. Części z nich zostanie nadana zupełnie nowa funkcja. Staną się elementami sztuki użytkowej tj. m.in. stolikami, ladami barowymi oraz ławkami urozmaicającymi przestrzenie wspólne przyszłej inwestycji.

- Stworzymy w Norblinie wyjątkowe miejsce, funkcjonujące 24 godziny na dobę, zintegrowane z tkanką miejską i unikalnymi konceptami handlowymi. Kluczową częścią projektu będzie otwarta przestrzeń publiczna, czyli tzw. uliczka Norblina pełna kawiarenek , sklepów i galerii sztuki z 10 zabytkowymi budynkami. Ekspozycja maszyn będzie jednym z kluczowych elementów świadczącym o swoistym dualizmie Norblina tj. połączeniu starej tkanki z nowoczesnymi rozwiązaniami, gdzie stare budynki będą współgrać z nowoczesną zabudową – komentuje Kinga Nowakowska, dyrektor projektu.

Szacowany koszt renowacji maszyn oraz zabytkowych budynków dawnej fabryki Norblina przekracza 16 mln PLN.

d7ey5nv

O projekcie

Celem właściciela terenu dawnej fabryki Norblina w Warszawie przy ul. Żelaznej 51/53, jest rewitalizacja nieruchomości na podstawie projektu stworzonego przez pracownię PRC Architekci. Na terenie dawnej fabryki Norblina powstanie ponad 64 tys. mkw. powierzchni biurowo-usługowo-handlowo-kulturalnej na poziomach od -1 do +8. Parking znajdzie się na czterech kondygnacjach podziemnych. Koncepcja rewitalizacji zakłada zachowanie 10 budynków oraz 44 kompleksów maszyn wpisanych do rejestru zabytków. Elementy te po renowacji będą wkomponowane w przyszły projekt. Nowa zabudowa powstanie nad zabytkowymi budynkami, tworząc tym samym otwartą przestrzeń skupioną wokół brukowanej głównej uliczki, przy której znajdą się zabytkowe budynki, pasaże, kawiarenki i butiki oraz odnowione maszyny.

Te ostatnie będą częścią Otwartego Muzeum Dawnej Fabryki Norblina. Fundacja, powołana przez inwestora w celu prowadzenia działań w sferze kultury, sztuki i popularyzacji wiedzy o zabytkach poprzemysłowych dawnej fabryki, pracuje obecnie nad koncepcją nowoczesnego muzeum, które opowiadać będzie o przeszłości tego miejsca oraz ludziach z nim związanych.

d7ey5nv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7ey5nv