Trwa ładowanie...

Nowoczesna składa wniosek o referendum ws. odwołania prezydent Warszawy

Jak twierdzi Nowoczesna, na tym etapie najważniejsze jest referendum.

Nowoczesna składa wniosek o referendum ws. odwołania prezydent Warszawy
d4gvojt
d4gvojt

Nowoczesna złożyła wniosek o przeprowadzenie referendum w sprawie odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz z funkcji prezydenta stolicy. Partia Ryszarda Petru zapowiedziała to tuż przed rozpoczęciem obrad Rady Warszawy. "Nowoczesna poinformowała także, iż zamierza wystawić swojego kandydata w wyborach na prezydenta stolicy. Wcześniej, o wystąpieniu z podobnym wnioskiem o referendum, informował przewodniczący Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej Piotr Guział, który 3 lata temu doprowadził do głosowania nad losem Hanny Gronkiewicz-Waltz.

- Codziennie dowiadujemy się o nowych kwestiach związanych z reprywatyzacją. To wpływa negatywnie na codzienną pracę urzędników, wiele decyzji nie jest podejmowanych. Kwestie związane z tzw. małą ustawą reprywatyzacyjną nie będą wdrażane, gdyż urzędnicy będą się tego bali. Atmosfera kryzysu wokół Warszawy nie sprzyja jej dobremu zarządzaniu - powiedział na konferencji prasowej Paweł Rabiej, który przez wielu specjalistów uważany jest za najpoważniejszego kandydata Nowoczesnej do startu w wyborach.

Referendum ważniejsze od wyborów

Jak twierdzi Nowoczesna, na tym etapie ważniejsze jest przeprowadzenie referendum od doprowadzenia do wyborów. Wniosek w sprawie referendum trafił do Rady Warszawy. - Czas przerwać wszechstronny paraliż, jaki ma miejsce teraz w Warszawie. On nie jest dobry dla miasta. Warszawa nie może się rozwijać, a powinna - mówił na konferencji Paweł Rabiej.

d4gvojt

Poparcie dla PO

Ponadto Nowoczesna zapowiedziała, że jeśli w pierwszej turze wyborów wygrałby kandydat Platformy Obywatelskiej, wówczas Nowoczesna poprze tego kandydata. Stawia jednakże jeden warunek. Takim samym gestem wobec partii Ryszarda Petru miałaby się wykazać także Platforma, jeśli to kandydat Nowoczesnej osiągnąłby najlepszy wynik w pierwszej turze głosowania.

- Deklarujemy, że jeśli w pierwszej turze wygra kandydat Platformy Obywatelskiej, to poprzemy tego kandydata. Tego samego oczekujemy jednak od PO. Jeśli nasz kandydat lub kandydatka przedstawi lepszy program dla miasta, to liczymy na poparcie Platformy - poinformował Rabiej na czwartkowej konferencji.

Prace nad projektem

Jeśli rada miasta odrzuci projekt Nowoczesnej, a tak może się stać, gdyż Platforma Obywatelska popierająca Hannę Gronkiewicz-Waltz ma niezbędną większość w głosowaniu, wówczas wspomniana partia zapewne wesprze w zbieraniu podpisów pod wnioskiem referendalnym stowarzyszenie "Oburzonych", którzy zbierają podpisy pod wnioskiem o referendum w stolicy.

Stowarzyszenie wystąpiło z wnioskiem o odwołanie Hanny Gronkiewicz-Waltz już 5 września. Na zebranie co najmniej 130 tysięcy podpisów mają 60 dni. Tak dzieje się, gdy z wnioskiem występują sami obywatele, jeśli zaś głosowanie nad odwołaniem jest inicjatywą Rady Warszawy, wówczas zbiórka podpisów nie jest konieczna.

d4gvojt
d4gvojt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4gvojt