Trwa ładowanie...

Nowy mieszkaniec płockiego ZOO

Póki co maluch próbuje ukryć się przed światem w gąszczu zielonych liści

Nowy mieszkaniec płockiego ZOO
d2maneo
d2maneo

Na wybiegu danieli w płockim ZOO pojawił się nowy członek stada. Mały daniel urodził się 6 czerwca 2015 r. Na razie unika towarzystwa i bardzo skutecznie potrafi się ukryć. Tylko wprawne oko dostrzeże białe plamki na brązowym futerku pomiędzy zaroślami.

Gatunek ten pochodzi z krajów śródziemnomorskich i Azji Mniejszej. Ze względu na introdukcję (wprowadzenie obcego gatunku pochodzącego z innego geograficznie regionu, jako nowego elementu danej biocenozy), można je spotkać także w innych rejonach świata, również w Polsce. Samiec posiada szerokie, łopatowate poroże, które co roku zrzuca. Środowiskiem występowania danieli są rzadkie lasy i ich obrzeża, pola uprawne oraz łąki przy lasach. Żeruje przeważnie w nocy. Pożywienie zwierząt stanowią rośliny zielne, młode gałęzie drzew i krzewów, mchy oraz porosty.

Parę danieli, które są rodzicami malucha, w kwietniu przekazali prezydent Bronisław Komorowski i Pierwsza Dama. Płockie ZOO prowadziło hodowlę tych zwierząt 20 lat temu. Później została ona zlikwidowana. Dyrektor ogrodu chce stado danieli powiększać, dlatego prawdopodobnie w najbliższym czasie do ZOO dojadą dwie samice z innych hodowli. To gatunek, który bardzo dobrze funkcjonuje w większych grupach, nawet do kilkunastu osobników.

Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku został założony w 1951 r. Ma powierzchnię ok. 15 ha. Według danych ze stycznia tego roku, mieszka tam 3 964 sztuk zwierząt z 312 gatunków, w tym wielu rzadkich. Placówka posiada jeden z największych w kraju pawilonów dydaktyczno-naukowych, w którym znajduje się ekspozycja gadów i płazów, a także aranżacja lasu tropikalnego z oryginalną, egzotyczną roślinnością. Od 2002 r. płockie zoo należy do Światowej Organizacji Ogrodów Zoologicznych. W ciągu roku ogród odwiedza ponad 240 tys. osób.

d2maneo
d2maneo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2maneo