Trwa ładowanie...
dkxukn8

Nowy rozkład PKP. Na tory wyjadą dodatkowe 23 pociągi

Uwaga, podróżni! Od 9 grudnia będzie obowiązywał nowy rozkład jazdy. PKP zapowiada nowe połączenia krajowe i międzynarodowe, więcej kursów Pendolino z Warszawy do Krakowa i Trójmiasta oraz kolejne relacje obsługiwane przez pojazdy Flirt3 i PesaDART.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne.Wspierasz nasz rozwój, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

Wkrótce zmienią się kursy pociągów.
Wkrótce zmienią się kursy pociągów. (Wikimedia Commons CC BY-SA)
dkxukn8

W rozkładzie jazdy na sezon 2018/2019 PKP Intercity wprowadza nowe połączenia. Zyskają m.in. mieszkańcy Podkarpacia, Małopolski i Dolnego Śląska. IC Banach będzie kursować z Warszawy do Przemyśla przez Sandomierz. Po najpopularniejszej trasie podróży, to jest pomiędzy Warszawą i Krakowem, pojedzie późnowieczorny pociąg IC Łokietek. Będzie kursować przez Centralną Magistralę Kolejową. Nowy nocny pociąg TLK Pogórze zapewni połączenie Przemyśla z Wrocławiem. Z kolei z Warszawy do Zielonej Góry przez Wrocław będzie kursować IC Konopnicka.

Z wyliczeń PKP wynika, że z połączeń między Warszawą a Krakowem w pierwszym półroczu 2018 skorzystało ponad 1,2 mln pasażerów. Wychodząc im naprzeciw, zdecydowano o zwiększeniu liczbę połączeń kategorii Express InterCity Premium z Warszawy do Krakowa z 9 do 12. Także na drugiej pod względem popularności trasie Warszawa - Trójmiasto będzie więcej par pociągów kategorii EIP - 14, zamiast 12 jak dotychczas.

PKP Intercity zwiększa także liczbę połączeń na trasach, na których nie kursuje Pendolino. Na trasie Warszawa - Poznań będzie ich 13, a nie 11 jak do tej pory. W wakacyjne weekendy PKP Intercity uruchomi połączenie EIC Fregata relacji Warszawa - Kołobrzeg.

dkxukn8

Według zapowiedzi, pociągi obsługiwane przez najnowsze pojazdy Flirt3 pojadą od grudnia w relacji Warszawa - Kraków przez Centralną Magistralę Kolejową. Składy PesaDART obsłużą zaś relacje: Białystok - Szklarska Poręba przez Warszawę i Wrocław oraz Warszawa - Zielona Góra przez Wrocław.

Pesa Dart

Domyślny opis zdjęcia na stronę główną PAP
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną (PAP, Fot: Maciej Kulczyński)

Nie tylko po Polsce

dkxukn8

W nowym rozkładzie jazdy PKP Intercity przygotowało też pociąg IC NightJet relacji Wiedeń/Budapeszt - Wrocław - Berlin, który umożliwi dojazd także do Bratysławy. Po stronie polskiej zatrzyma się m.in. na stacjach Wrocław Główny, Opole Główne, Kędzierzyn-Koźle i Racibórz. Dzięki temu mieszkańcy aż sześciu województw: podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, dolnośląskiego, opolskiego i lubuskiego zyskują połączenie międzynarodowe i będą mogli dojechać bezpośrednio do stolicy Niemiec.

*Czytaj więcej: *W jeden rok polskie pociągi spóźniły się o prawie sześć lat

PKP Intercity podkreśla, że konsekwentnie realizuje największy program inwestycyjny w swojej historii wart około 7 mld złotych. Przewoźnik podpisuje kolejne umowy na zakup nowego i modernizację dotychczas posiadanego taboru. Z pierwszych efektów tych kontraktów pasażerowie będą mogli skorzystać od początku 2019 roku. Na torach pojawią się wagony z wygodnymi fotelami, klimatyzacją, gniazdkami elektrycznymi, elektronicznym systemem informacji pasażerskiej oraz toaletami z zamkniętym obiegiem.

Ponadto zostaną zainstalowane wzmacniacze sygnału komórkowego oraz urządzenia do bezprzewodowego internetu. Zmodernizowane wagony będą wykorzystywane do obsługi połączeń w całej Polsce.

dkxukn8

Nietypowa zapowiedź pociągu na dworcu

Uwaga na remonty

Przedstawiciele PKP podkreślają, że nowy rozkład jazdy uwzględnia zmiany, które zapewnią optymalne kursowanie pociągów podczas modernizacji linii kolejowych. Pociągi na trasie Warszawa - Lublin nadal będą jeździć trasą objazdową przez Łuków. Część składów kursujących na trasie Wrocław - Poznań - Szczecin pojedzie przez Zieloną Górę. Pomiędzy Warszawą a Poznaniem składy PKP Intercity będą kursować przez Inowrocław.

dkxukn8

Inwestycje realizowane w obrębie węzła krakowskiego sprawiają, że część pociągów ominie Kraków Płaszów i pojedzie przez Nową Hutę. Z kolei TLK Podhalanin i IC Oscypek ominą Kraków. Pierwszy z nich będzie kursować przez m.in. Katowice, Bielsko-Białą, jak również Andrychów, Kęty i Wadowice, które dzięki temu zyskają dostęp do oferty PKP Intercity. Drugi zaś pojedzie przez m.in. Katowice, Bielsko-Białą i Żywiec.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

icon info

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne.Wspierasz nasz rozwój, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

dkxukn8

Podziel się opinią

Share
dkxukn8
dkxukn8