Trwa ładowanie...

Nowy zabytek w stolicy: Willa Świętochowskiego

Zobaczcie zdjęcia

Share
Nowy zabytek w stolicy: Willa Świętochowskiego
d3jrkuf

Oficyna mieszkalna zwana „willą Świętochowskiego”, wzniesiona około 1903 roku, położona przy Kawęczyńskiej 39 w Warszawie, została wpisana do rejestru zabytków z uwagi na zachowane wartości artystyczne i naukowe - poinformowała Agnieszka Żukowska z biura prasowego Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków .

Dom został wzniesiony przez budowniczego K. Relicha dla Feliksa Świętochowskiego i jego żony Marii w 1903 roku. Przypomina o tym umieszczona na fasadzie budynku data. "Budynek o charakterze podmiejskiej willi obecnie usytuowany jest wśród wysokich kamienic czynszowych, typowych dla Pragi , zyskującej na przełomie XIX i XX wieku charakter wielkomiejski" - czytamy w informacji prasowej.

Willa stanowi unikatowy w skali dzielnicy obiekt mieszkalny. Jest także ważnym elementem tożsamości tej części miasta. - Budynek ma oryginalną formę architektoniczną, asymetryczną fasadę, a zachowane elementy zdobnicze, takie jak obramienia okienne wykorzystujące barokizujące motywy ornamentalne o charakterze pałacowym, zestawione ze wzorami czerpanymi z podmiejskiej, drewnianej architektury letniskowej (niezachowany w pełni detal snycerski i nieobecna weranda), określają jej szczególnie malowniczy i niepowtarzalny wyraz plastyczny

d3jrkuf

Ponadto budynek jest dowodem urbanistycznego rozwoju dzielnicy, co świadczy o jego walorach naukowych.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d3jrkuf

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3jrkuf
d3jrkuf