Trwa ładowanie...

O krok od tragedii. Samolot niemal zderzył się z dronem

Niebezpieczną sytuację zauważyli piloci samolotu, którzy od razu zawiadomili wieżę kontrolną.

O krok od tragedii. Samolot niemal zderzył się z dronem
d46p3u9
d46p3u9

Do groźnego incydentu doszło w okolicach lotniska Chopina . Samolot niemieckich linii Lufthansa niemal zderzył się z dronem. Embraer 195 podchodził do lądowania, gdy na wysokości około 800 metrów piloci zauważyli coś dziwnego. Okazało się, iż zaledwie 100 metrów od ich maszyny latał dron, który mógł doprowadzić do katastrofy.

Piloci od razu zawiadomili warszawską wieżę kontrolną, informując o zagrożeniu. Na szczęście samolot wylądował bez problemów. Po tym zdarzeniu lotnisko Chopina zawiadomiło policję, która na poszukiwanie sterującego dronem wysłała śmigłowiec. Policjanci zatrzymali już mężczyznę o ten czyn. To 39-letni mieszkaniec okolic Piaseczna.

Przypominamy, że w świetle nowych przepisów Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, opracowanych w porozumieniu z Urzędem Lotnictwa Cywilnego, wkrótce obowiązkowe będzie odbycie kursu obsługi, podobnie jak ma to miejsce w przypadku kursu na prawo jazdy. Koszt szkolenia w zależności od zastosowania drona to 2–12 tys. zł oraz egzamin – 200 zł. Użytkownicy dronów zostaną także podzieleni na dwie kategorie: amatorzy i profesjonaliści - czytamy w tygodniku Polityka.

Jak odróżnić dronowego zawodowca od amatora? Według urzędników profesjonalista to osoba, która steruje dronem, będąc od niego w odległości przekraczającej 150 metrów ww pionie i 500 m w poziomie. Amatorami zaś są osoby wypuszczające drony dla zabawy i nie czerpiące korzyści materialnych z nagrywanych dronem filmów. Nowe przepisy uderzą więc mocno w youtuberów, zarabiających na emisji reklam w swoich kanałach. A takich w Warszawie nie brakuje.

d46p3u9

Tygodnik zwraca również uwagę, że nowe prawo nakłada na sprzedawców dronów obowiązek informowania klientów o zmianie przepisów.

d46p3u9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d46p3u9