Trwa ładowanie...
chopin
Luiza Poreda
25-02-2013 10:45

Obalanie mitów o życiu Chopina w Warszawie

Publikacja "Warszawa Chopinów" Piotra Mysłakowskiego dostarcza najnowszych informacji o miejscach związanych z kompozytorem

Obalanie mitów o życiu Chopina w Warszawie
d33w72i
d33w72i

Zdaniem autora, aby ujrzeć Warszawę oczami młodego Chopina, potrzeba wyobraźni i wiedzy. Z powodu zniszczeń wojennych i powojennych miasto nie przypomina dziś tego sprzed 200 lat. Miejsca związane z życiem kompozytora stanowią dziś w większości jedynie rekonstrukcję, falsyfikat lub zupełnie nowy byt architektoniczny.

Wiele przewodników po miejscach w Warszawie upamiętnionych obecnością Chopina ukazało się w Roku Chopinowskim w 2009 r. W publikacji pt. "Warszawa Chopinów", którą wydał Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Mysłakowski dostarcza uaktualnionej wiedzy i prostuje błędy, które znalazły się we wcześniejszych wydawnictwach.

W książce autor zebrał informacje na temat miejsc związanych z kompozytorem i jego rodziną bazując na korespondencji, pamiętnikach, doniesieniach prasowych i archiwach. Źródłowo udokumentowane adresy chopinowskie zostały oznaczone na planie miasta z czasów Królestwa Polskiego, który zestawiono ze współczesną siatką ulic i zabudowaniami.

Głównym skupiskiem adresów chopinowskich jest Krakowskie Przedmieście. Przy tej ulicy Chopinowie zamieszkiwali kilkakrotnie, tutaj znajdowały się również mieszkania przyjaciół Fryderyka oraz rodzinna świątynia Chopinów, czyli kościół św. Krzyża. W Pałacu Namiestnikowskim (dziś Prezydenckim), ówczesnej siedzibie Teatru Francuskiego, młody Chopin dał pierwszy publiczny występ, grywał również w kościele Panien Wizytek.

d33w72i

...................................................

Piotr Mysłakowski (ur. 4 kwietnia 1944 r. w Krakowie) jest architektem wnętrz i genealogiem. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Przez wiele lat był wiceprezesem Międzynarodowej Federacji Architektów Wnętrz, a także wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Heraldycznego i ekspertem UNESCO. Badania nad rodziną Chopinów prowadzi od kilkunastu lat, jest autorem i współautorem książek: "Rodzina matki Chopina. Mity i rzeczywistość" (2000), "Rodzina ojca Chopina. Migracja i awans" (2002), "Chopinowie. Krąg rodzinno-towarzyski" (2005), "Fryderyk Chopin. Korzenie" (2009).

d33w72i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33w72i